Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. mája 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Trh s plynom na Slovensku má za sebou ďalšiu kontrolu

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) vydal Aktualizáciu sektorovej správy o fungovaní trhu so zemným plynom v SR. Mapuje vývoj v sektore plynárenstva od roku 2010 do roku 2013. PMÚ sa zameral najmä na vývoj konkurenčného prostredia, keďže predchádzajúca kontrola sa uskutočnila krátko po liberalizácii trhu.

Konkurencia rastie

PMÚ v správe konštatuje, že trhový podiel Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) vplyvom rastúcej konkurencie klesá. „Jeho trhový podiel za všetky kategórie konečných zákazníkov postupne klesol z takmer 85 % v roku 2010 na 63 % v roku 2013,“ píše sa v správe úradu. Odliv zákazníkov spôsobil jednak vstup nových subjektov na trh, ale aj posilnenie postavenia už existujúcich hráčov.

Od liberalizácie trhu s plynom stratil SPP najmä priemyselných zákazníkov. Naopak, najmenší pokles podielu zaznamenal tradičný dodávateľ v kategórii malých podnikov, konštatuje PMÚ.

Vývojom prechádza aj zloženie koncovej ceny plynu. Podľa správy úradu sa zvyšuje podiel tej zložky ceny, v rámci ktorej existuje na trhu konkurencia. „Naopak, podiel zložiek, ktoré sú zabezpečované tzv. prirodzenými monopolmi (distribúcia a preprava) postupne klesá. Pre koncového spotrebiteľa je tento trend pozitívny, pretože stále väčšia časť ceny je ovplyvňovaná konkurenciou, ktorá na tomto trhu postupne rastie,“ konštatuje sa ďalej v správe PMÚ.

Ďalšie kontroly

Protimonopolný úrad chce s previerkami plynárenského trhu pokračovať. „Napriek niektorým pozitívnym zmenám a vývoju v sektore plynárenstva v uplynulom období, bude úrad kvôli jeho významu a širokému využitiu situáciu v tomto sektore naďalej sledovať a pravidelne vyhodnocovať zmeny súvisiace s hospodárskou súťažou,“ uvádza sa v správe. Úrad sa chce napríklad zamerať na vplyv cenovej regulácie na hospodársku súťaž. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.