Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie sieť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
23. septembra 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Trh s elektrinou: OKTE začne vykonávať aktivity od nového roka

Od 1. januára 2011 bude organizovanie krátkodobého (spotového) trhu s elektrinou v rukách spoločnosti OKTE, a.s. (Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou). Hoci je firma dcérskou spoločnosťou Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS), ide o samostatný regulovaný subjekt, ktorý regulačne podlieha priamo pod ÚRSO.

OKTE – súčasť 3. liberalizačného balíka EÚ

Vznik samostatného organizátora krátkodobého trhu má byť podľa európskej legislatívy jedným z nástrojov, ako dosiahnuť efektívne fungovanie a rozvíjanie trhu. OKTE bude okrem organizovania a vyhodnocovania krátkodobého trhu zabezpečovať aj zúčtovanie odchýlok v rámci slovenského profilu.

„Podľa eurosmernice z roku 2009 ako jedného z dokumentov prijatých v rámci tretieho liberalizačného balíčka opatrení je zabezpečenie efektívneho prístupu na trh všetkým účastníkom na základe transparentných a nediskriminačných kritérií jedným z jej hlavných cieľov,“ uviedla vo svojom stanovisku SEPS, ktorá je až do konca tohto roka zodpovedná za krátkodobý trh s elektrinou.

Právomoci OKTE sa v budúcnosti rozšíria

„V budúcom období sa plánuje rozšírenie jej pôsobnosti v oblasti správy a zberu nameraných dát a tiež výkon centrálnej fakturácie poplatkov súvisiacich s prevádzkou elektrizačnej sústavy, čím sa dosiahne zjednodušenie finančných tokov a zjednodušenie fakturačných služieb,“ spresnila SEPS.

OKTE povedie človek z ÚRSO

OKTE, a.s. bola zapísaná do Obchodného registra 11. augusta 2010. Za predsedu predstavenstva bol valným zhromaždením pri podpise notárskej zápisnice zvolený Michal Cabala, ktorý bol predstavenstvom OKTE poverený riadením a vedením spoločnosti vo funkcii jej generálneho riaditeľa.

Cabala pracoval v spoločnosti SEPS, a.s. od jej vzniku v roku 2002. Pôsobil na rôznych pozíciách spätých so stratégiou a rozvojom prenosovej infraštruktúry. Od roku 2009 pôsobil na ÚRSO ako riaditeľ odboru regulácie elektroenergetiky.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.