Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. júna 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Trh s elektrinou na Slovensku čaká niekoľko významných zmien

Konkurencia na slovenskom trhu s elektrinou rastie. „Pojem alternatívny dodávateľ postupne stráca zmysel. Títo dodávatelia získali už tak veľký počet zákazníkov, že ich môžeme zaradiť do jednej rady s tradičnými dodávateľmi,“  vyhlásil na Jarnej konferencii SPX 2010 Michal Bella, poverený riadením obchodnej platformy SPX. Kým podľa „Správy o dodržiavaní pravidiel pre fungovanie trhu s elektrinou a plynom za rok 2009 a o opatreniach na ich dodržiavanie“ spracovanej slovenským regulátorom bola v roku 2008 zaregistrovaná zmena dodávateľa na 3815 a v roku 2009 na 14721 odberných miestach, pre rok 2010 je toto číslo podľa odhadov dodávateľov už viac ako dvojnásobné.

Slovenský trh s elektrinou čakajú v blízkej doby niektoré zásadné zmeny: „Predovšetkým bude zriadený OKTE – Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou. Pripravuje sa aj nový režim aukcie cezhraničných kapacít na prenos elektriny s Maďarskom, nový systém nominácie cezhraničných kapacít a uvažujeme aj o zmenách vo vnútrodennom cezhraničnom obchode na hranici s Českou republikou,“ uviedol Jaroslav Kubinec (Slovenská elektrizačná a prenosová sústava).

V rámci konferencie zaznela aj požiadavka na vznik výboru alebo komisie zostavenej z odborníkov z každej oblasti energetiky, ktorá by sa stala trvalým partnerom pre vládu i regulačný úrad hlavne pri tvorbe novej legislatívy a regulačných rozhodnutí. Veľa zákonov a nariadení sa totiž rieši v skrátenom pripomienkovom konaní, pričom mnohé návrhy nie sú dostatočne dobre spracované. „Nápad zostaviť takýto výbor pre trh, ak to tak môžem nazvať, je tu už dávno. Doteraz však nedošlo k jeho realizácii,“ povedal Miroslav Škorník z Ministerstva hospodárstva SR. Ako dodal, dúfa že v dohľadnej budúcnosti by mohol vzniknúť. 

Ako problém označili niektorí diskutujúci absenciu možnosti obchodovať za záporné ceny, hlavne v situácii, kedy sa očakáva prírastok elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktorý sú distribučné spoločnosti povinné vykúpiť. V niektorých hodinách tak môže dôjsť k vysokým prebytkom výroby nad spotrebou, ktoré nebude nikto ochotný za kladné ceny odkúpiť.

Konferenciou rezonovali tiež problémy súvisiace so zmenou regulovaných výkupných cien elektriny vyrábanej z obnoviteľných zdrojov, hlavne slnečnej. „Nie je fér, aby sa ceny stanovené a platné na celý rok dodatočne upravovali a to dokonca v priebehu ich platnosti, kedy už je rozbehnutých množstvo projektov. Ak sa to udeje, opäť vyženieme zo Slovenska investorov,“ skonštatoval nezávislý odborník v energetike František Pecho.

9. konferencia SPX zameraná na obchodovanie s elektrinou na liberalizovanom slovenskom trhu sa konala v dňoch 10. a 11. Júna 2010 v Podbanskom. Konferencie sa zúčastnilo takmer 200 účastníkov. V panelových blokoch sa diskutovalo o technických aspektoch obchodovania s elektrinou, legislatívnom prostredí a aktuálnej situácii na trhu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.