Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výstavba 3. a. 4. bloku JE Kudankulam - Esscom
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Výstavba 3. a. 4. bloku JE Kudankulam - Esscom
4. augusta 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Tretia časť indickej JE Kudankulam prechádza do fázy realizácie

 

„Projekt výstavby 5. a 6. bloku JE Kudankulam sa týmto posúva do realizačnej fázy. Začína projektovanie a rozpracovávanie dokumentácie pre zadávacie konanie na dodávku základných komponentov pre 3. časť indickej elektrárne stavanej podľa ruského projektu,“ uviedol Andrej Lebedev, viceprezident spoločnosti Atomstrojexport pre projekty v Južnej Ázii.

Výstavba JE Kudankulam prebieha podľa projektu jadrového bloku s reaktorom VVER-1000, ktorý vypracovala spoločnosť Atomstrojexport a ktorý je doplnený o najmodernejšie bezpečnostné systémy, takže plne zodpovedá požiadavkám stanoveným súčasnou ruskou legislatívou a odporúčaniam Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a bol certifikovaný združením európskych prevádzkovateľov jadrových elektrární EUR.

Projekt je zaujímavý pre českých dodávateľov, pretože sa skutočne realizuje a už ho poznajú. Nielen vďaka tomu, že ide o známe reaktory typu VVER-1000, ale naviac majú skúsenosti priamo s touto elektrárňou, pretože v 1. časti projektu vystupovalo 8 českých dodávateľov. Napríklad spoločnosti Arako, Armatury Group a MSA dodali armatúry, Sigma Group čerpacie agregáty, Kabelovna Kabex káble, ZPA Pečky elektropohony a Vítkovice vysokotlakové ohrievače a komponenty parogenerátorov.

„Spoločnosť SIGMA GROUP a.s. ako významný dodávateľ čerpacej techniky pre jadrové elektrárne vidí vo výstavbe 5. a 6. bloku JE Kudankulam rovnako ako ostatní dôležití českí výrobcovia veľkú obchodnú príležitosť,“ povedal Ing. Jiří Tomášek, vedúci divízie Jadrová energetika.

„Sme pripravení na účasť vo výberových konaniach na kompletované kusové dodávky čerpacích agregátov, pričom hodláme využiť svoje dlhoročné skúsenosti a referencie s dodávkami z minulého obdobia, kedy sme pre 2. blok JE Kudankulam dodali v rokoch 2007 a 2008 čerpadlá chladiacej vody do systému ventilácie v počte 31 kusov a ďalej v období od roku 2007 do súčasnosti do ďalších novo budovaných jadrových elektrární typu VVER desiatky čerpacích agregátov v celkovom objeme približne 20 000 000 Eur. K dnešnému dňu máme podpísané kontrakty na dodávky čerpacích agregátov do systému chladiacej vody a systému technickej vody dôležité pre JE Kurská. V súčasnosti sa zúčastňujeme na výberových konaniach na čerpadlá surovej vody, chladiacej vody, podávacie a napájacie čerpadlá do strojovne, kusové čerpadlá do primárneho okruhu 3. a 4. bloku JE Kudankulam,“ dodal Jiří Tomášek.

Jadrová elektráreň Kudankulam vzniká v indickom štáte Tamilnádu na základe rusko-indickej dohody o spolupráci podpísanej v roku 1988 a na ňu nadväzujúcich dohôd. Generálnym dodávateľom projektu je Atomstrojexport, generálnym projektantom Atomenergoprojekt (obe spoločnosti sú zo štruktúry ruskej korporácie pre atómovú energiu Rosatom) a zákazníkom je indická spoločnosť NPCIL.

Rámcová dohoda na výstavbu 3. časti JE Kudankulam bola podpísaná v júni 2017 počas XVIII. rusko-indického summitu, ktorý sa konal v Petrohrade. Ďalším z podpísaných dokumentov bola dohoda o poskytnutí medzivládneho úveru, podľa ktorej Rusko vyčlenilo finančné prostriedky na dodávku komponentov a projektovej dokumentácie pre 3. časť elektrárne.

Zdroj: Essential Communication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.