Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Areal mochovce seas.jpg
Foto: www.seas.sk
15. decembra 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Tretí mochovský blok už vyrobil milióny kilowatthodín čistej elektriny

Nový jadrový blok Atómovej elektrárne Mochovce dosiahol ďalší míľnik vo výrobe. Tretí jadrový blok vyrobil 2 terawatthodiny elektriny. Ako informovali Slovenské elektrárne, toľko elektriny by stačilo pre približne 800-tisíc domácností na celý rok. „A to všetko bez emisií oxidu uhličitého,“ zdôraznili Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky v Mochovciach prevádzkujú.

Slovenské elektrárne v polovici októbra dokončili energetické spúšťanie tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Energetické spúšťanie ukončili poslednou skúškou v etape aktívnych skúšok – 144-hodinovým preukazným chodom na plnom výkone reaktora. Preukazný chod v trvaní šiestich dní preukázal splnenie projektových parametrov nového bloku a dokázal, že je schopný bezpečnej prevádzky.

Etapa aktívnych skúšok sa začala fyzikálnym spúšťaním nového bloku 9. septembra 2022 zavezením prvej palivovej kazety do reaktora. Počas trinástich mesiacov musel nový blok absolvovať stovky rôznych skúšok. V januári 2023 už bol tretí blok vo fáze energetického spúšťania a výkon reaktora sa postupne zvyšoval. Stopercentný výkon dosiahol tretí mochovský blok koncom septembra 2023.

Tretí blok má približne rozlohu bratislavského hradu a v jeho 1400 miestnostiach sa nachádza takmer 100-tisíc zariadení s 5 a pol tisíc kilometrov káblov a 175 kilometrov potrubí. Nový jadrový blok v Mochovciach pokryje takmer 13 % celkovej spotreby elektriny na Slovensku. Z pohľadu výroby elektriny sa tak krajina už tento rok stáva energeticky sebestačnou.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.