Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: archívne, SITA/Martin Havran
8. júla 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Tretí mochovský blok nemá definitívne povolenie, ÚJD stále vyhodnocuje podklady

Aktuálne posudzujeme a vyhodnocujeme podklady, ktoré sme dostali od žiadateľa o povolenie (Slovenské elektrárne – pozn. red.), ako aj nezávislé odborné posudky, ktoré sme si nechali vypracovať v rámci procesu preverovania vznesených pripomienok, námietok a podaných podnetov v uplatnených rozkladoch proti prvostupňovému rozhodnutiu vo veci vydania povolenia na uvádzanie jadrového zariadenia tretieho bloku Mochovce do prevádzky,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie ÚJD Miriam Vachová.

Druhostupňové rozhodnutie plánuje ÚJD vydať až po dôslednom vyhodnotení všetkých podkladov a posudkov s komplexným odôvodnením. „Tento proces ešte nie je ukončený,“ konštatovala Vachová.

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce je pripravený na spustenie. Ako uviedol pre agentúru SITA vedúci internej a externej komunikácie Slovenských elektrární Juraj Kopřiva, v súčasnosti sa už len čaká na druhostupňové rozhodnutie ÚJD. „Po ňom pristúpime k zavážaniu jadrového paliva,“ dodal Kopřiva bez ďalších konkrétností.

Pôvodné termíny dostavby dvoch mochovských jadrových blokov boli roky 2012, respektíve 2013. Termíny sa však pre opodstatnené aj neopodstatnené dôvody viackrát posúvali. Dostavba by si mala vyžiadať podľa posledných informácií 6,2 miliardy eur.

Suma sa taktiež niekoľkokrát navyšovala, na začiatku dostavby plánovali elektrárne minúť necelé tri miliardy eur. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 percent z celkovej spotreby elektriny.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.