Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Riadiace stredisko Velin v elektrárňach Mochovce.
Foto: archívne, SITA/Martin Havran
25. augusta 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Tretí mochovský blok môžu spustiť do prevádzky, ÚJD potvrdila prvostupňové rozhodnutie

Úrad jadrového dozoru vydal druhostupňové rozhodnutie pre uvádzanie tretieho bloku v Mochovciach do prevádzky. Ako informoval úrad, Slovenské elektrárne tak po doručení rozhodnutia môžu začať so zavážaním jadrového paliva do tretieho bloku.

Predsedníčka ÚJD Marta Žiaková ako druhostupňový správny orgán zamietla podaný rozklad a potvrdila prvostupňové rozhodnutie, ktorým úrad vydal povolenie pre uvádzanie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce do prevádzky.

ÚJD dôsledne kontroloval a vyhodnocoval všetky oblasti, preukazujúce technickú a kvalitatívnu pripravenosť tretieho bloku na zavezenie paliva. Pripravenosť reaktorového bloku na zavezenie prvej palivovej kazety a začiatok aktívnych skúšok musel investor preukázať komplexne vo všetkých posudzovaných oblastiach,“ uviedol úrad.

Vo vydanom druhostupňovom rozhodnutí sa predsedníčka ÚJD vysporiadala s vecnými aj formálno-procesnými pripomienkami, námietkami a podanými podnetmi.

Vydaniu povolení predchádzala rozsiahla inšpekčná a analytická činnosť inšpektorov ÚJD a ich externej podpory. Druhostupňové rozhodnutie bolo vydané až po dôslednom vyhodnotení všetkých nezávislých analýz a odborných posudkov, ktoré si úrad nechal vypracovať s dôrazom na jadrovú bezpečnosť ako najvyššiu prioritu,“ konštatoval kontrolný orgán.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.