Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce jadrova atomova elektraren.jpg
Foto: www.seas.sk
17. októbra 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Tretí mochovský blok má za sebou energetické spúšťanie, je schopný bezpečnej prevádzky

Slovenské elektrárne dokončili energetické spúšťanie tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Od prvého prifázovania nový mochovský blok dodal do siete už viac ako 1,2 milióna megawatthodín elektriny. Tento objem elektriny vyrobenej bez emisií oxidu uhličitého stačí na pokrytie ročnej spotreby takmer pol milióna slovenských domácností.

Energetické spúšťanie tretieho mochovského bloku ukončili Slovenské elektrárne poslednou skúškou v etape aktívnych skúšok – 144-hodinovým preukazným chodom na plnom výkone reaktora. Preukazný chod v trvaní šiestich dní preukázal splnenie projektových parametrov nového bloku a dokázal, že je schopný bezpečnej prevádzky.

Pokračovanie v investíciách

Veríme, že tretí blok bude dlhodobo prispievať k energetickému mixu Slovenska a pomôže nám splniť naše záväzky v oblasti klimatických zmien. Naším cieľom je pokračovať v investíciách do technológií budúcnosti, aby sme zabezpečili udržateľnú budúcnosť pre ľudí na Slovensku a v Európe,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Etapa aktívnych skúšok sa začala fyzikálnym spúšťaním nového bloku 9. septembra 2022 zavezením prvej palivovej kazety do reaktora. Počas trinástich mesiacov musel nový blok absolvovať stovky rôznych skúšok. V januári 2023 už bol tretí blok vo fáze energetického spúšťania a výkon reaktora sa postupne zvyšoval.

Po vyše dvadsiatich rokoch sme na Slovensku uviedli do života ďalší jadrový blok. Jeho spúšťanie utužilo kolektív jadrových odborníkov nielen zo Slovenska. Svojím spôsobom je to výnimočný tím, pretože tu spolupracovali aj kolegovia, ktorí zažili uvádzanie blokov do prevádzky ešte v bývalom Československu. Je dôležité, že štafetu odovzdávame ďalším pokoleniam a udržiavame si vedomosti potrebné pre energetickú bezpečnosť našej krajiny,“ uviedol riaditeľ dokončovania a spúšťania systémov Mochovce 3 a 4 Juraj Krasňanský.

Náročné situácie

Ukončením spúšťania tretieho bloku vítame nový blok v našej jadrovej flotile. Elektráreň úspešne zvládla náročné testy, vrátane odpojenia od elektrizačnej sústavy pri plnom výkone. Znamená to, že tretí blok zvládne aj takéto náročné situácie. Dnes už sa pripravujeme na jeho prvú plánovanú odstávku a bežné prevádzkové činnosti,“ konštatoval riaditeľ Atómovej elektrárne Mochovce Martin Mráz.

Tretí blok ma približne rozlohu bratislavského hradu, a v jeho 1400 miestnostiach sa nachádza takmer 100-tisíc zariadení s 5 a pol tisíc kilometrami káblov a 175 kilometrov potrubí. Nový jadrový blok v Mochovciach pokryje takmer 13 % celkovej spotreby elektriny na Slovensku. Z pohľadu výroby elektriny sa tak krajina už tento rok stáva energeticky sebestačnou.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.