Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jedna z chladiacich veží 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce počas návštevy poslancov Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti na stavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Mochovce, 2. júl 2019.
Foto: archívne, SITA/Martin Havran
4. augusta 2023 Jadrová energia od Energia.skSITA

Tretí mochovský blok dosiahne plný výkon už čoskoro, spúšťanie potrvá zhruba rok

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce by mali Slovenské elektrárne uviesť do komerčnej prevádzky začiatkom jesene tohto roka. Pôjde o zhruba rok od začiatku spustenia celého procesu.

Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková, úplnú funkčnosť tretieho bloku a dosiahnutie projektových parametrov potvrdí úspešný 144-hodinový preukazný chod na stopercentnom 471-megawattovom výkone. Tým sa ukončí etapa energetického spúšťania. „Dosiahnutie tohto míľnika predpokladáme počas septembra až októbra,“ povedala Baková.

Energetické spúšťanie

Tretí mochovský blok je aktuálne na výkonovej hladine do 75 %. Slovenské elektrárne ho v súčasnosti testujú na základe harmonogramu energetického spúšťania. V etape energetického spúšťania blok do polovice júla dodal do siete približne pol milióna megawatthodín elektriny, čo zodpovedá ročnej spotrebe 200-tisíc domácností.

Po vyhodnotení etapy energetického spúšťania na výkonovej hladine 55 % nominálneho výkonu prešiel tretí blok 22. júla tohto roka na výkonovú hladinu do 75 %, kde sa realizujú testy podľa Úradom jadrového dozoru SR (ÚJD) schváleného etapového programu energetického spúšťania.

Ako upozornila pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie ÚJD Miriam Vachová, prechody na vyšší výkon sú podmienené vyhodnotením predchádzajúcich testov.

Optimalizácia systému

Aktuálne sa okrem vykonávania plánovaných testov a skúšok energetického spúšťania držiteľ povolania zaoberá aj optimalizáciou systému separácie a prehrievania pary na konvenčnej (nejadrovej) časti,“ konštatovala Vachová.

Vďaka tretiemu bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa Slovensko stane sebestačné vo výrobe elektriny. Okrem toho je tretí mochovský blok dôležitý aj pre udržanie prijateľných cien elektriny pre domácnosti.

Zvýhodnená cena elektriny

Aj vďaka novému jadrovému bloku v okrese Levice môžu Slovenské elektrárne dodávať domácnostiam silovú elektrinu za bezkonkurenčnú cenu 61 eur za megawatthodinu. Domácnosti sa tak pre silovú elektrinu, ktorá tvorí zhruba polovicu koncovej ceny elektriny, nemusia obávať rapídneho zvyšovania cien elektriny, a to aj napriek situácii na trhoch.

Proces spustenia tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach sa začal 9. septembra minulého roka. Predseda predstavenstva Slovenských elektrární Branislav Strýček vtedy potvrdil, že elektrárne zaviezli do reaktora prvé palivové kazety, čím sa začal aktívny život tretieho bloku jadrovej elektrárne. Spustením tretieho bloku sa Slovensko stáva európskym lídrom vo výrobe elektriny z jadra.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.