Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. septembra 2010 Jadrová energia od Energia.skTASR

Tretí blok v Mochovciach má odo dnes tlakovú nádobu

Dnes český dodávateľ Škoda JS inštaloval v treťom bloku Jadrovej elektrárne Mochovce (JEMO) tlakovú nádobu reaktora s hmotnosťou 215 ton. V nej bude prebiehať štiepna reakcia. Úspešné osadenie tlakovej nádoby umožní inštalovanie ďalších súčastí elektrárne, vrátane primárneho a sekundárneho okruhu.

Úspešné osadenie tlakovej nádoby potvrdzuje, že dobudovanie 3. bloku JEMO je na dobrej ceste: „Je dôkazom toho, že dokážeme splniť svoj záväzok a dokončiť Mochovce ako najväčšiu investíciu súkromného investora v dejinách Slovenska. Vďaka dokončeniu Mochoviec posilníme bezpečnosť dodávok energie pre krajinu a zároveň budú zachované tie najvyššie štandardy používané v jadrovom priemysle na celom svete,“ vyhlásil dnes predseda predstavenstva Slovenských elektrární Paolo Ruzzini.

„Je to ďalšia kapitola v spoločnej štyridsaťročnej histórii jadrovej energetiky. Princíp českej a slovenskej spoločnej práce pri realizácii ruského dizajnu sa opäť osvedčuje. Som presvedčený, že naši odborníci budú môcť svoje schopnosti a poznatky následne uplatniť i pri plánovanej výstavbe nových jadrových blokov v Temelíne a v ďalších jadrových elektrárňach v regióne strednej Európy,“ doplnil Miroslav Fiala, predseda predstavenstva spoločnosti Škoda JS.

Celková výška investície do dostavby tretieho a štvrtého bloku JE Mochovce dosiahne 2,8 mld. eur. V súčasnosti na výstavbe pracuje stovka firiem zo Slovenska i zahraničia. V priebehu nasledujúcich mesiacov dosiahne vrchol aj počet ľudí zamestnaných na stavbe. „Bude to 500 špecialistov a viac ako 3.500 ďalších pracovníkov,“ uviedol projektový riaditeľ 3. a 4. bloku Elektrárne Mochovce Igino Maria Chellini.

Podľa schváleného harmonogramu prác sa tretí blok Mochoviec uvedie do prevádzky v roku 2012 a štvrtý v roku 2013. Po dokončení pokryjú všetky štyri bloky elektrárne až 45 percent spotreby elektrickej energie na Slovensku.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.