Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
počas tlačovej besedy Slovenských elektrární na tému: Aktuálne informácie týkajúce sa 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce (MO34). Bratislava, 25. august 2022.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Predseda vlády SR Eduard Heger, generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček a minister hospodárstva SR Richard Sulík. Foto: SITA/Branislav Bibel
7. septembra 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Tretí blok v Mochovciach by mal čoskoro ísť do skúšobnej prevádzky

Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek. „Prvá para sa objaví v komínoch, ktoré sú súčasťou tretieho jadrového bloku,“ povedal Galek.

Úrad jadrového dozoru vydal 25. augusta druhostupňové rozhodnutie pre uvádzanie tretieho bloku v Mochovciach do prevádzky. Ako informoval úrad, Slovenské elektrárne tak po doručení rozhodnutia môžu začať so zavážaním jadrového paliva do tretieho bloku.

Po zavezení prvej palivovej kazety nastanú testy reaktora už s jadrovým palivom. V optimálnom prípade testy trvajú zhruba štyri mesiace. Komerčná prevádzka tretieho bloku by tak mohla začať od nového roka.

Slovenské elektrárne plánujú s komerčnou prevádzkou tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce začať v januári budúceho roku a to zhruba o 18 týždňov po zavezení jadrového paliva.

Ako uviedol generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček, po zavezení jadrového paliva prebehnú fyzikálne a energetické skúšanie. Počas 144 hodinového skúšania si elektrárne potvrdia bezpečnosť a spoľahlivosť tretieho mochovského bloku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.