Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. januára 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Tretí blok JE Pakš bude v prevádzke o 20 rokov dlhšie

Kovács povedal, že tisíce stránok dokumentácie odôvodňujú, že 3. blok JE Pakš s reaktorom VVER-440 má veľké projektové rezervy, splňuje všetky bezpečnostné požiadavky a z technického hľadiska je spôsobilý na ďalšiu prevádzku. Dodal, že ide tiež o veľmi výhodné riešenie z ekonomického pohľadu, pretože JE Pakš produkuje najlacnejšiu elektrinu zo všetkých maďarských zdrojov.

Ďalej pripomenul, že 3. blok JE Pakš je prvým blokom s 15mesačným palivovým cyklom, ktorý získal povolenie na vstup do predĺženej prevádzky. Tento cyklus má výhodu oproti pôvodnému 12mesačnému v tom, že umožňuje skrátiť odstávky bloku, znížiť náklady na údržbu a zmenšiť dopad na životné prostredie.

Do procesu predĺženia prevádzky boli zapojení aj zahraniční odborníci a dohliadala naň Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). V novembri 2016 podal prevádzkovateľ JE Pakš žiadosť o predĺženie prevádzky 4. bloku, ktorý má teraz prevádzkové povolenie platné do konca tohto roku.

Pôvodná projektová doba prevádzky jadrových elektrární s reaktormi VVER-440 bola stanovená na 30 rokov, ale technický stav blokov ukazuje, že sú schopné ďalšej prevádzky. Preto sa pred uplynutím tejto doby vykonáva hodnotenie spôsobilosti pre ďalšiu prevádzku a nutné modernizácie. Prvé dva bloky JE Pakš majú povolenie na prevádzku na ďalších 20 rokov, teda do roku 2032, resp. 2034.

V Česku podobným procesom prešiel 1. blok JE Dukovany, spustený v roku 1985, prevádzka ktorého bola predĺžená 30. marca 2016 na dobu neurčitú za splnenia technických požiadaviek. Povolenie bolo udelené na základe rozsiahleho posúdenia dokumentácie a stavu bloku a celej lokality jadrovej elektrárne. Podobne aj dva slovenské bloky JE Jaslovské Bohunice uvedené do prevádzky v rokoch 1984 a 1985 majú povolenie ma dlhodobú prevádzku bez časového obmedzenia, ale pravidelne sa hodnotí spĺňanie technických kritérií. V Rusku bola predĺžená prevádzka reaktorov typu VVER-440 o 15 rokov, v prípade 4. bloku Kolskej JE dokonca o 25 rokov. Tretí blok Novovoronežskej JE s pilotným reaktorom VVER-440 bol odstavený na konci minulého roka po celkových 45 rokoch prevádzky.

Jadrová elektráreň Pakš leží na brehu Dunaja asi 110 kilometrov od Budapešti. V prevádzke sú tu štyri bloky s reaktormi VVER-440, ktoré boli spúšťané v rokoch 1982 až 1987. Komplety reaktorov a ďalšie komponenty boli dodané z plzenskej Škody (dnes Škoda JS) a na výstavbe sa podieľali aj ďalšie české firmy.

V jadrovej elektrárni Pakš 2 sa pripravuje výstavba dvoch blokov s reaktormi VVER-1200, ktoré sa radia do generácie III+. V roku 2014 bola podpísaná medzivládna dohoda medzi Maďarskom a Ruskom o výstavbe tejto elektrárne a dohoda o poskytnutí úveru Ruskom na financovanie 80 % investičných nákladov. Zahájenie výstavby je plánované na roky 2017-2018 a nové bloky by mali začať dodávať elektrinu v rokoch 2024-2025. Projekt má hodnotu 12,5 miliardy eur. Podľa dohody o dodávkach paliva bude prvých 10 rokov prevádzky nových blokov dodávať jadrové palivo ruská spoločnosť TVEL.

Zdroj: Essential Communication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.