Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. decembra 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Tretí blok elektrárne v Dukovanoch v ČR opäť vyrába elektrinu

„Na prelome roku budú v elektrárni v prevádzke bloky s celkovým inštalovaným výkonom 1000 MW,” uviedol Bezděk. Zvyšné dva dukovanské bloky budú mimo prevádzky aj po novom rok.

Kontroly zvarov uskutočnili odborníci u troch dukovanských blokov, pretože pri previerke dokumentácie boli nájdené ich nekvalitné röntgenové snímky. V priebehu odstávky 3. reaktorového bloku bola skontrolovaná dokumentácia 3000 zvarov. Nové röntgenové snímky uskutočnené pomocou moderných nedeštruktívnych diagnostických metód sa urobili pri 1330 zvaroch. Preventívne sa opravilo 237 zvarov. Podľa Bezděka išlo najmä o zvary na impulzných a meracích trasách malých priemerov.

Kvôli kontrolám zvarov zastavili energetici v Dukovanoch blok číslo dva v noci 18. septembra a o deň neskôr aj tretí výrobný blok. Blok číslo jeden odstavený podľa plánu 28. augusta sa mal pôvodne sprevádzkovať v závere októbra. Neplánované odstávky energetici využili taktiež ku kontrole lopatiek parných turbín a pre bežnú údržbu zariadení.

„Uskutočnené kontroly a nová dokumentácia zvarov nám dávajú potrebnú istotu, ktorú pri prevádzkovaní jadrovej elektrárne sami vyžadujeme a ktorá bola dôvodom nášho rozhodnutia o odstavení bloku,” uviedol riaditeľ elektrárne Miloš Štěpanovský.

Kontroly sa dokončili v noci utorok 22. decembra. Po záverečných tlakových a  pevnostných skúškach energetici začali postupné spúšťanie bloku. Prifázovanie prvej turbíny je naplánované na pondelok 28. decembra.

Kvôli kontrolám zvarov taktiež spoločnosť ČEZ v tomto mesiaci požiadala tamojší Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť o prerušenie správneho konania k vydaniu nového povolenia na prevádzku prvého bloku v Dukovanoch. Existujúce desaťročné povolenie u neho by malo skončiť 31. decembra, ale na žiadosť firmy ČEZ nakoniec štátny úrad jeho platnosť predĺžil o tri mesiace, teda do 31. marca 2016.

Dukovany majú inštalovaný výkon 2040 MW. V plnej prevádzke pokrývajú pätinu celkovej spotreby elektriny v ČR. Dukovanský blok číslo jeden bol uvedený do prevádzky v roku 1985 a posledný štvrtý blok v Dukovanoch začal fungovať v júli 1987. Neplánované odstávky výrazne poznamenali tohtoročnú produkciu elektriny. Podľa údajov na webe ČEZ dodali Dukovany doteraz 12,45 TWh elektriny. Za rok 2014 elektráreň vyrobila 15,37 TWh elektriny.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.