Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Areal mochovce seas.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.seas.sk
6. júla 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce je pripravený na spustenie, stále sa čaká na ÚJD

Ako uviedol pre agentúru SITA vedúci internej a externej komunikácie Slovenských elektrární Juraj Kopřiva, v súčasnosti sa už len čaká na druhostupňové rozhodnutie Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD).

Po ňom pristúpime k zavážaniu jadrového paliva,“ dodal Kopřiva bez ďalších konkrétnosti.

Fáza uvádzania do prevádzky

Po nadobudnutí právoplatnosti pripravovaného druhostupňového rozhodnutia sa začne fáza uvádzania jadrového bloku do prevádzky.

Tá je rozdelená na fyzikálne a energetické spúšťanie. Fáza uvádzania do prevádzky sa končí po vykonaní všetkých testov v rámci fyzikálneho a energetického spúšťania takzvaným 144 hodinovým preukazným chodom na plnom výkone.

Následne začína fáza prevádzky, ktorá je rozdelená ešte na skúšobnú prevádzku a na prevádzku.

Pôvodné termíny dostavby

Pôvodné termíny dostavby dvoch mochovských jadrových blokov boli roky 2012, respektíve 2013. Termíny sa však pre opodstatnené aj neopodstatnené dôvody viackrát posúvali.

Dostavba by si mala vyžiadať podľa posledných informácií 6,2 miliardy eur. Suma sa taktiež niekoľkokrát navyšovala, na začiatku dostavby plánovali elektrárne minúť necelé tri miliardy eur.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 percent z celkovej spotreby elektriny.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.