Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Areál Slovenských elektrárni počas oživenia riadiaceho centra tretieho bloku Atómových elektrární Mochovce. Mochovce, 3. november 2015.
Foto: archívne, SITA/Martin Havran
27. decembra 2021 Jadrová energia od Energia.skSITA

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce čaká už len na druhostupňové rozhodnutie ÚJD

Jadrový blok je podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Karola Galeka hotový. Jeho uvedenie do prevádzky je podmienené už len vydaním druhostupňového rozhodnutia Úradom jadrového dozoru SR.

Nakoľko ide o nezávislý orgán, ministerstvo do ich práce, ani termínov nezasahuje. Dovolím si však vyzdvihnúť ich dôslednosť, ktorá v konečnom dôsledku bude tým hlavným faktorom na rozptýlenie akýchkoľvek pochybností o bezpečnosti elektrárne, ako aj oceniť vysokú profesionalitu pod vedením predsedníčky úradu Marty Žiakovej. Čo sa týka komerčnej výroby, verím, že koniec prvého kvartálu 2022 bude už naozaj definitívnym termínom,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Galek.

Štvrtý blok jadrovej elektrárne v Mochovciach by sa mal uviesť do prevádzky o dva roky neskôr. Rozpočet na dostavbu dvoch jadrových mochovských blokov je v súčasnosti na úrovni 6,2 miliardy eur. Ten by sa už podľa Galeka nemal zvyšovať.

Zástupcovia štátu v Slovenských elektrárňach si robia naozaj dobrú robotu a obzvlášť manažér pre dohľad nad projektom EMO 34 Peter Žiak si nielen dvakrát overí každú informáciu, ale aj dvakrát otočí každé euro. Práve jeho zásluhou majú Slovenské elektrárne miliónové úspory, čo mi dáva nádej, že ďalšie zvyšovanie rozpočtu kvôli štvrtému bloku nebude potrebné,“ dodal Galek.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 percent z celkovej spotreby elektriny.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.