Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaslovske bohunice elektraren.jpg
Foto: ilustračné, www.seas.sk
19. júna 2020 Jadrová energia od Energia.skSITA

Tretí blok Atómovej elektrárne Bohunice V2 nebude vyrábať elektrinu, prebehne totiž plánovaná odstávka

Od soboty nebude vyrábať elektrinu tretí blok Atómovej elektrárne Bohunice V2. Slovenské elektrárne totiž plánujú tretiu zo štyroch odstávok jadrových elektrární naplánovaných na tento rok.

Blok elektrárne odstavia v sobotu ráno. Vymenia časť paliva a urobia naplánované opravy a kontroly na zariadeniach primárneho okruhu. Pracovať budú aj na zariadeniach sekundárneho okruhu elektrárne.

Harmonogram upravený pre preventívne opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu nebude mať vplyv na prevádzkovanie bloku po odstávke. Naplníme harmonogram prác s dodržaním jadrovej bezpečnosti, ochrany zdravia, radiačnej ochrany a platných opatrení súvisiacich s koronavírusom,“ povedal riaditeľ Atómových elektrární Bohunice V2 Patrik Kašo.

Generálna oprava

Rozsah prác generálnej opravy tretieho bloku elektrárne zredukovali na aktivity nevyhnutné z pohľadu jadrovej bezpečnosti.

A na tie, ktoré vieme zabezpečiť vlastnými silami a s dodávateľmi, ktorým s ohľadom na opatrenia Covid-19 bude umožnené podieľať sa na prácach. Ide najmä o výmenu jadrového paliva v reaktore a činnosti, ktoré sa dajú vykonávať len počas odstaveného bloku a vyžaduje ich legislatíva,“ uviedol manažér riadenia prác v bohunickej elektrárni Filip Kuzman.

Investičné projekty

Naplánovaných je trinásť investičných projektov. Ide napríklad, o inováciu vnútorných rozvodov technickej vody dôležitej a nedôležitej v sekundárnom okruhu, výmenu striedačov a usmerňovačov prvej kategórie zaisteného napájania, overenie skutočného stavu heterogénnych zvarových spojov parogenerátora pred ich plánovanou modifikáciou a dokončenie projektu elektrokotla pre Atómové elektrárne Bohunice V2.

Atómové elektrárne Bohunice V2 sa nachádzajú na západnom Slovensku, neďaleko mesta Trnava. Elektrická energia sa tu vyrába v dvoch blokoch s tlakovodnými reaktormi typu VVER 440/V-213.

Tie boli k energetickej sieti postupne pripojené v rokoch 1984 a 1985. Od roku 2000 na blokoch V2 prebiehal program modernizácie v celkovej hodnote 500 mil. eur, ktorý bol v roku 2010 ukončený zvýšením výkonu na 505 megawattov na každom bloku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.