Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pipes for the Nord Stream 2 Baltic Sea gas pipeline are stored on the premises of the port of Mukran near Sassnitz, Germany, Friday, Dec. 4, 2020. The port of Mukran on the island of Ruegen is considered the most important transhipment point for the construction of the pipeline. ()
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stefan Sauer/dpa via AP
10. decembra 2020 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Tranzit plynu cez Ukrajinu do Európy za január až november klesol o 38 percent

Hlavným dôvodom zmenšenia objemu prepravy bolo to, že do prevádzky uviedli nové plynovody obchádzajúce územie Ukrajiny, ale aj pokles dopytu po zemnom plyne v Európskej únii a veľké zásoby plynu v európskych podzemných zásobníkoch.

Výrazný pokles

Smerom na západ, vrátane Slovenska, cez Ukrajinu prepravili 46,8 miliardy kubických metrov plynu, čo bol medziročný pokles o 34 percent.

Na Slovensko Ukrajina prepravila 34,7 miliardy kubických metrov, do Maďarska 8,6 miliardy kubických metrov a do Poľska 3,5 miliardy kubických metrov. Na juh cez Ukrajinu smerovalo 3,3 miliardy kubických metrov, čo bol medziročný pokles o 73 percent.

Z toho 2,6 miliardy kubických metrov dopravili do Moldavska a 0,7 miliardy do Rumunska. Výrazný pokles prepravy na juh je výsledkom vybudovania plynovodu Turkish Stream, ktorý od januára prepravuje ruský plyn do Turecka a odtiaľ na Balkán.

Objem prepravy

Cez Ukrajinu sa počas januára až novembra denne prepravovalo v priemere 150 miliónov kubických metrov plynu, ale v novembri bol objem prepravy nad týmto priemerom, a to na úrovni 175 miliónov kubických metrov denne.

V novembri tohto roka sa po prvý raz cez Ukrajinu do EÚ prepravili významné objemy plynu nielen pre Gazprom, ale aj pre našich európskych zákazníkov, ktorí využívajú služby na krátke vzdialenosti a colné sklady. Smerujeme k vytvoreniu regionálneho plynárenského uzla na Ukrajine,“ uviedol Serhyj Makogon, generálny riaditeľ firmy GAS TSO of Ukraine LLC (OGTSU) prevádzkujúcej ukrajinský plynárenský tranzitný systém.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.