Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadrový protest Nemecko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
jadrový protest v Nemecku Foto:Flickr.com/[sic!]ut.at (licencia Creative Commons)
8. novembra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Transport jadrového odpadu v Nemecku vyvolal búrlivé protesty. Zasahovala aj polícia

Prevoz nemeckého jadrového odpadu z Francúzska do Nemecka sa neobišiel bez komplikácií. Protesty verejnosti v nedeľu večer spôsobili blokádu koľají, ktorá zdržala transport o niekoľko hodín. Súprava s 11 kontajnermi na prevoz rádioaktívneho materiálu musela stráviť celú noc na trati neďaleko obce Dahlenburg.

Policajti medzitým začali aktivistov z koľají vyháňať. Odvádzanie odporcov jadrovej energetiky trvalo niekoľko hodín a podľa úradov prebehlo pokojne. „Niektorí šli dobrovoľne, ostatní sa nechali odnášať,“ popísal policajná zákrok hovorca bezpečnostných zložiek. Všetci boli zhromaždení na jednej lúke, kde museli pod policajným dohľadom čakať pokiaľ vlak prejde.

Na ostro sledovanej stanici v Dannenbergu bude jadrový odpad preložený na nákladné vozy. Sú špeciálne upravené na prepravu rádioaktívneho materiálu. Doba prekladania môžu trvať 12 až 15 hodín. Následne čaká nebezpečný náklad zhruba dvadsaťkilometrový úsek na ceste do povrchového úložiska v severonemeckom Gorlebene.

Najväčší protest za posledné tri desaťročia

Rozsah demonštrácií proti v poradí už 12. transportu vyhoretého paliva prekonal všetky očakávania. Počas víkendu sa protestom zúčastnilo zhruba 50.000 ľudí. Údajne išlo o najrozsiahlejšie demonštrácie za posledných 30 rokov. Bezpečný prejazd vlaku zaisťovalo viac ako 16.000 policajtov.

Policajné zložky sú podľa miestnych odborov na pokraji vyčerpania. Proti najradikálnejším aktivistom museli zasahovať aj obuškami, slzným plynom a vodnými delami. „Polícia je absolútne na pokraji svojich síl,“ vyhlásil šéf odborov Rainer Wendt.

Odpad pochádza z nemeckých jadrových elektrární. Následne sa previezol do špecializovaného závodu v meste La Hague vo Francúzsku.  

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.