Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Transpetrol - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Transpetrol. Foto: (c) SITA / Igor Svítok
25. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Transpetrol vyplatí štátu dividendy vo výške 10,3 mil. eur

Spoločnosť Transpetrol, a.s. vyplatí štátu za minulý rok dividendy vo výške 10,338 mil. eur. Stane sa tak prvýkrát po šiestich rokoch, kedy spoločnosť nemohla vyplácať dividendy z dôvodu rozhodnutia súdu. „Vyplatená suma dokazuje, že strategický prepravca ropy spĺňa očakávania hospodárenia a vysoké nároky, ktoré dokáže, napriek rozkolísanej svetovej ekonomike upokojovať v plnom rozsahu,“ informovala spoločnosť v stredu.

Transpetrol má záujem na ďalšom zvyšovaní efektívnosti svojej činnosti a to prostredníctvom rozvojových a strategických plánov a investícií. Jednou z nich je aj dobudovanie napojenia ropovodu Družba na transeurópske siete projektom Bratislava-Schwechat Pipeline. „Realizáciou tejto investície sa okrem posilnenia významu samotného ropovodu Družba ďalej zásadne zvýši príjem Slovenska z tranzitu ropy a na základe možnosti reverzného chodu aj jeho energetická bezpečnosť v oblasti dodávok tejto strategickej suroviny,“ uviedla firma vo vyhlásení.

Slovenský prepravca ropy, ktorého jediným vlastníkom je štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR, nesmel vyplácať dividendy od marca 2004 na základe predbežného opatrenia, ktoré súd vydal v súvislosti s kauzou nárokovania si 34-percentného podielu v Transpetrole skupinou východoslovenských podnikateľov okolo Ignáca Ilčišina. Väčšinu dosiahnutého zisku počas obdobia zákazu spoločnosť ukladala na účet nerozdeleného zisku.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Traspetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel. Koncom marca 2009 slovenská vláda prostredníctvom vtedajšieho ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka podpísala v Londýne zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol. Cena za spätné odkúpenie 49 % akcií Transpetrolu predstavovala 240 mil. USD.

Text: SITA, energia

Ilustračná foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.