Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Transocean, vlastník zničenej plošiny, viní z minuloročného výbuchu BP

Švajčiarska firma Transocean, ktorá podobne ako BP a niektoré ďalšie spoločnosti čelí žalobám a vysokým pokutám za katastrofu v Mexickom zálive, v správe uviedla, že BP dostatočne neodhadla riziká spojené s ťažbou z hlbinného vrtu Macondo a o prípadných problémoch s firmou Transocean nekomunikovala. Firma navyše tvrdí, že BP zle navrhla ropný vrt, čo umožnilo únik ropy a plynov až k plošine a jej následný výbuch. Poistný ventil na plošine nedokázal únik zastaviť preto, lebo tlak vo vrte bol príliš vysoký.

Transocean a BP sa vzájomne žalujú o to, kto nesie väčšiu mieru viny za najväčšiu ekologickú katastrofu v USA a zabitie 11 ľudí na plošine. V správe sa priamo nehovorí, že Transocean nenesie absolútne žiadnu zodpovednosť za udalosti vedúce k výbuchu, no v podstate to naznačuje.

Podľa internej správy BP je za nešťastie zodpovedná séria pochybení zo strany viacerých firiem. Rovnako aj vyšetrovanie zo strany americkej vlády dospelo k podobnému výsledku ako BP.

Zistenia a závery jednotlivých firiem sa budú riešiť ešte mesiace a prípadne aj roky, keďže spoločnosti na seba podali žaloby v úsilí znížiť náklady spojené s likvidáciou katastrofy prípadne s kompenzáciami pre poškodených obyvateľov a firmy okolo Mexického zálivu.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.