Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. februára 2018 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Transgaz a Eustream podpísali memorandum o porozumení k projektu Eastring

Podpisom memoranda obe spoločnosti vyhlasujú, že ako podporovatelia projektu budú spolupracovať na vyhľadávaní možností jeho realizácie na území svojich krajín.

„Eustream a Transgaz na projekte Eastring účinne spolupracujú už viac ako tri roky. Podpis memoranda nielenže podčiarkuje túto spoluprácu, ale je aj pevným základom pre ďalšie úspechy tohto projektu,“ napísali vo vyhlásení pre médiá.

Memorandum podpísali generálny riaditeľ spoločnosti Transgaz Ion Sterian a generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič za prítomnosti veľvyslanca Slovenskej republiky v Bukurešti Jána Gábora, veľvyslanca Slovenskej republiky s osobitným určením Pavla Hamžíka, člena predstavenstva spoločnosti Eustream Mirka Topolánka, riaditeľa oddelenia fondov EÚ a medzinárodných vzťahov v spoločnosti Transgaz Cipriana Alica a poradcu generálneho riaditeľa spoločnosti Transgaz Bogdana Nicolaea.

Podobné memorandá k projektu Eastring boli už podpísané medzi spoločnosťou Eustream a bulharským Bulgartransgazom, a tiež na politickej úrovni medzi predstaviteľmi slovenskej a bulharskej, resp. maďarskej vlády.

Eastring je projekt obojsmerného prepojenia plynovodov medzi Slovenskom a vonkajšími hranicami EÚ na území Bulharska. Poskytuje priame prepravné prepojenie medzi likvidnými trhmi západnej Európy a balkánskym regiónom, resp. Tureckom.

Eastring získal opakovane status projektu spoločného záujmu (PCI) pre Európsku úniu. Začiatkom minulého roka Európska komisia (EK) schválila finančnú podporu pre projekt vo forme financovania štúdie uskutočniteľnosti v rámci nástroja Connecting Europe Facility (CEF). Hlavným cieľom štúdie uskutočniteľnosti, ktorej výsledok bude známi v júni 2018, je definovať všetky potrebné technické, ekonomické, finančné a environmentálne podrobnosti o budúcom plynovode vrátane optimálneho smerovania, ako aj hĺbkového testovania trhu.

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.