Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektrina, pracovník
Foto: ilustračné, Gettyimages
13. februára 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Traja podnikatelia na východe Slovenska vytvorili energetický kartel, dostali pokutu

Na východnom Slovensku traja podnikatelia vytvorili energetický kartel. Podnikatelia MA-RY s.r.o., Marek Kočiš a Štefan Rybovič na základe vyšetrovania Protimonopolného úradu SR (PMÚ) koordinovali svoj postup pri vypracovaní a predložení ponúk do dvoch verejných obstarávaní a v jednej obchodnej verejnej súťaže vyhlásenej spoločnosťou Východoslovenská distribučná.

Protimonopolný úrad uložil trom podnikateľom pokuty v celkovej výške 8 890 eur a zakázal účasť vo verejnom obstarávaní na jeden rok. Rozhodnutie úradu už nadobudlo právoplatnosť.

Kontrola a údržba

Spomínaní podnikatelia mali kartel vytvoriť v rokoch 2019 až 2020. Všetky zákazky sa týkali zabezpečenia služieb spočívajúcich v kontrole a údržbe trasy nízkeho napätia vedenia na území východného Slovenska.

Títo podnikatelia pri prihlasovaní do súťaží nepostupovali samostatne, ale svoj postup koordinovali a rovnako postupovali aj v procese prípravy a predkladania súťažných ponúk verejnému obstarávateľovi. Svoje ponuky predkladali tak, aby v jednotlivých častiach týchto zákaziek vyhral vopred dohodnutý účastník. Ďalšie “nevíťazné ponuky“ boli predložené s cieľom vyvolať zdanie súťaže, bez skutočného záujmu danú časť obstarávania, resp. súťaže vyhrať,“ informovala hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská.

Cieľová dohoda

Úrad podľa nej vyhodnotil tento postup podnikateľov ako cieľovú dohodu, ktorá spočívala v priamom alebo nepriamom určení cien tovaru, rozdelení trhu a v koordinácii podnikateľov vo verejnom obstarávaní.

V prípade všetkých troch účastníkov konania pristúpil úrad k rokovaniu o urovnaní, na základe ktorého úrad všetkým trom účastníkom konania znížil pokutu o 30 % a uložil zákaz účasti vo verejnom obstarávaní na jeden rok. Bez urovnania by úrad uložil podnikateľom zákaz účasti v trvaní troch rokov,“ konštatovala Oľšavská.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.