Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. januára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

TPS-ka bude aj v tomto roku drahšia

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) koncom roka rozhodol o výške taríf, ktoré významne ovplyvňujú koncovú cenu elektriny všetkých spotrebiteľov. Takzvaná tarifa za prevádzkovanie systému (TPS) a tarifa za systémové služby (TSS) tvorili v roku 2015 spolu takmer štvrtinu priemernej koncovej ceny elektriny.

TPS stúpla o 14 %

Vlani sa TPS-ka medziročne zvýšila približne o euro, a to na hodnotu 22,90 €/MWh. V tomto roku však stúpla podstatne výraznejšie – až o 3,30 eura za megawatthodinu. Od začiatku roka 2017 ju totiž podľa rozhodnutia regulačného úradu odberatelia platia vo výške 26,2030 €/MWh.

„Mierny nárast tejto tarify“ avizoval predseda ÚRSO už začiatkom decembra, pričom to odôvodnil poklesom ceny elektriny na svetových trhoch a nutnosťou dorovnať zeleným producentom rozdiel v priznanom doplatku.

Takzvaná TSS-ka, prostredníctvom ktorej sa financuje udržiavanie výkonovej rovnováhy v elektrizačnej sústave, sa znížila len symbolicky. Z minuloročnej hodnoty 7,05 €/MWh klesla na 7,0491 €/MWh.

Vývoj TPS a TSS (v €/MWh)

Koľko a na čo?

TPS-ka je zložená zo štyroch samostatných taríf. Jej najväčšia časť tradične smeruje tisícom výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktorí majú právo na doplatok. Tarifa za výrobu elektriny z OZE je pre rok 2017 stanovená vo výške 17,5751 €/MWh, pričom každý prevádzkovateľ regionálnej distribučnej sústavy má stanovenú vlastnú výšku tejto tarify. Tieto čiastkové hodnoty ale úrad nezverejnil.

Zložka TPSky, ktorou sa dotuje výroba elektriny vysokoúčinnou kombinovanou výrobou, je vo výške 4,0913 €/MWh, pričom trojica distribútorov si opäť fakturuje vlastné, tajné hodnoty tejto tarify.

Prostredníctvom TPS-ky sa tiež v samostatných zložkách dotuje ťažba a spaľovanie domáceho uhlia v elektrárni Nováky a zároveň financujú ostatné časti činnosti organizátora krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE). Tarifa určená pre Slovenské elektrárne, ktoré v Novákoch spaľujú uhlie v tzv. verejnom záujme bola stanovená vo výške 4,3559 €/MWh, časť tarify pre OKTE je vo výške 0,1807 €/MWh.

Nižšiu sadzbu (iba 5 % z hodnoty TPS) platia veľkí priemyselní odberatelia priamo pripojení do prenosovej sústavy (napr. Slovalco či Duslo Šaľa), ktorí sú touto formou odmenení za stabilný odberový diagram a zároveň cenovo zvýhodnení oproti domácnostiam a ostatným bežným spotrebiteľom.

TPS-ku však platia tiež producenti elektriny, ktorí si ju sami vyrobia a spotrebujú v rámci podniku. „To U. S. Steel Košice v európskych podmienkach dostáva do nevýhody oproti konkurentom, ktorí podobné náklady nemajú,“ upozornil hovorca spoločnosti Ján Bača.

Ne/zákonná tarifa?

Samotná tarifa sa stala predmetom niekoľkých súdnych sporov. Občianske združenie na ochranu práv odberateľa EICP ešte v septembri 2014 podalo na okresný súd Bratislava I žalobu voči trom veľkým dodávateľom elektriny. V novembri 2016 zase opoziční poslanci podali návrh na ústavný súd. Tvrdia, že zavedenie tarify vo vyhláškach ÚRSO je v rozpore so slovenskou ústavou a zákonmi.

Z údajov o koncovej spotrebe elektriny a z minuloročnej sadzby TPS-ky vyplýva, že pri celkovej spotrebe elektriny na Slovensku v objeme cez 29 TWh predstavujú náklady producentov elektriny zahrnuté v TPS-ke spolu sumu okolo 593 miliónov eur ročne (bez DPH). Z toho asi 408 miliónov eur by mala byť podpora pre obnoviteľné zdroje, 92 miliónov eur pre kogeneráciu a asi 129 miliónov dotácia na výrobu a dodávku elektriny z domáceho uhlia.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.