Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. júla 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Total uskutoční prvé skúšobné vrty v Dánsku

Francúzsko totiž zakázalo prieskum a ťažbu plynu z bridlíc, ktorá podľa ochranárov predstavuje veľké riziko pre životné prostredie. Total pritom patrí v tomto smere medzi najaktívnejšie európske ropné koncerny a chcel by napodobiť úspech amerických firiem v ťažbe z bridlíc a dosiahnuť podobné výsledky na starom kontinente.

Total vo svojom vyhlásení uviedol, že skúšobné testy v Dánsku potrvajú tri mesiace. „Ak budú výsledky pozitívne, budeme pokračovať v testoch s použitím hydraulického štiepenia do roku 2015,“ uviedol hovorca spoločnosti.

Dánsko udelilo Totalu a štátnemu Severomorskému fondu licenciu na prieskum. Francúzsky koncern vlastní v spoločnom projekte 80-% podiel a dánsky fond zvyšných 20 %.

Totalu sa tento rok podarilo získať povolenie na prieskum aj v Británii, kúpil si dve licencie v severnom Anglicku. A v máji 2014 uzavrel dohodu s druhým najväčším producentom ropy v Rusku, firmou Lukoil, o prieskume a ťažbe ropných zásob na Sibíri.

Koncern sa zároveň rozhodol investovať do výskumu a rozvoja nekonvenčných metód ťažby.

Európa je rozdelená v otázke budúcnosti týchto metód, pri ktorých sa do vrtu natlačí zmes vody a granulovaných látok, napríklad piesku a rôznych chemikálií. Veľkým tlakom sa bridlicový útvar rozbije a z jeho pórov sa vytiahne plyn. Na povrch sa však okrem neho vracia aj odpadová voda znečistená použitými aj prirodzene sa vyskytujúcimi chemikáliami vrátane ťažkých kovov.

Dánsko však považuje bridlicový plyn za jednu z možností, ako si zabezpečiť energetickú sebestačnosť po vyčerpaní konvenčných ložísk suroviny v Severnom mori. Vlani napríklad Dánsko prvýkrát od roku 1997 spotrebovalo viac energií, ako získalo ťažbou z vlastných zdrojov.

1 bal ed

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.