Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. marca 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Toshiba zvažuje predaj väčšinového podielu v jadrovej divízii Westinghouse

Predaj by naviazal na sériu tvrdých opatrení, ktorými sa japonská spoločnosť snaží vymaniť z účtovných problémov. Tie jej spôsobila transakcia, v ktorej Westinghoouse v roku 2015 kúpil jadrové aktivity americkej firmy Chicago Bridge& Iron za 229 miliónov dolárov.

Toshiba prevzala Westinghouse s veľkou slávou v roku 2006 a z jadrovej energie tým urobila významnú časť svojho biznisu. Potom ale prišiel marec 2011 a jadrová katastrofa v elektrárni Fukušima v Japonsku. Jedným z jej dôsledkov bol rast nákladov na podnikanie v tejto sfére kvôli zvýšeným nárokom na bezpečnosť.

Generálny riaditeľ Satoši Cunakawa sa k možnosti vyhlásenia úpadku Westinghouse nevyjadril a povedal iba, že pre firmu existuje viac možností. No podľa zdrojov Reuters už bola táto možnosť zadaná právnym špecialistom na bankroty.

Toshiba sa už rozhodla hľadať záujemcu pre svoju cenenú divíziu pamäťových čipov, aby mohla pokryť odpisy v divízii jadrových aktivít v USA vo výške 712,5 miliárd jenov a vytvoriť si prostriedky pre vyrovnanie ďalších možných strát. Jadrová sféra sa na celkových príjmoch japonského konglomerátu podieľa asi tretinou.

Záväzky spojené s firmou Westinghouse znamenajú, že nájsť kupca nebude navzdory atraktívnej technológii jednoduché, podľa agentúry Reuters ale dodal, že zatiaľ nie je jasné, či Toshiba dostane za americkú divíziu zaplatené, alebo bude musieť zaplatiť, aby sa jej zbavila. Rada by tak urobila do konca budúceho finančného roku v marci 2018. V ňom by jej prevádzkový zisk bez firmy Westinghouse mohol predstavovať 70 miliárd jenov. Spoločnosť pracuje na tom, aby sa vo finančných rokoch 2018 a 2019 vrátila k stabilnému rastu, uviedol Cunakawa podľa BBC.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.