Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mirek Topolánek
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / adrigu (licencia Creative Commons)
2. novembra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Topolánek: Český regulačný úrad by sa mal zrušiť

Činnosť Energetického regulačného úradu (ERÚ) v Česku nespĺňa cieľ energetickej regulácie podľa platnej legislatívy EÚ. Myslí si to Mirek Topolánek, podľa ktorého ERÚ zlyhal pri prudkom rozmachu fotovolatiky v krajine. Jeho dôsledkom sa stane zdraženie ceny elektriny, ktoré zasiahne domácich spotrebiteľov.

„Energetický regulačný úrad má obrovský rozsah právomocí, je významným tvorcom, či spolutvorcom legislatívy, ale nevykazuje žiadne výsledky,“ vyhlásil Topolánek.

Regulátor v službách korporácií?

Topolánek obvinil ERÚ z podpory obchodných záujmov energetických firiem v Česku. Regulačný úrad nesie podľa jeho slov veľký podiel zodpovednosti za prudký rozvoj fotovoltaických elektrární. V jeho dôsledku hrozí Česku významné zdraženie elektriny v roku 2011. V čase tvorby legislatívy si totiž podľa Topolánka ERÚ neplnil svoju funkciu a nevaroval politikov pred dôsledkami vysokej podpory solárnych zdrojov.

ERÚ pôsobí v Českej republike už desať rokov. Vznikol na základe zákona, ktorý úradu nariaďoval regulovať energetický trh. Predsedu českého regulačného úradu vymenúva prezident a vláda nesmie do fungovania úradu politicky zasahovať. „Vzniklo tak neodvolateľné a nikomu sa nezodpovedajúce ministerstvo energetiky. My ministerstvo energetiky nepotrebujeme,“ dodal Topolánek.

Český minister nevylučuje zlúčenie ERÚ s iným úradom

Ministerstvo priemyslu a obchodu ČR považuje ERÚ za nezávislého regulátora trhu s elektrinou. „Minister Kocourek už v čase, keď nastupoval do funkcie vyhlásil, že zvažuje eventuálne zlúčenie tohto úradu s niektorým iným štátnym úradom, napríklad českým telekomunikačný úradom. Túto možnosť v súčasnosti analyzujeme,“ vyhlásil hovorca ministerstva Pavel Vlček.

Mirek Topolánek je jedným z kandidátov na post výkonného riaditeľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA). Koncom októbra sa v New Yorku uchádzal o priazeň USA. Podpora Washingtonu je pri kandidatúre zásadná. Ďalšími kandidátmi na post šéfa IEA sú holandská ministerka hospodárstva Maria van der Hoevenová a súčasný výkonný riaditeľ IEA Nobuo Tanaka.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.