Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Malatinsky-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský. Foto: TASR/Michal Svítok
13. decembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Tomáš Malatinský: Slovensko si transakciou v SPP posilní akcionárske práva

„Slovensko si zachovalo možnosť aj pri reštrukturalizácii SPP nadobudnúť 100-% akcionársky podiel v materskej spoločnosti, čo znamená, že by mohlo a každoročne by vstupovalo do negociácie zmlúv so spoločnosťou Gazprom (ruský dodávateľ plynu – pozn. TASR). SPP bude taktiež navrhovať Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ceny pre odberateľov plynu,“ priblížil ďalej minister.

„Celý 100-% podiel v SPP sa zatiaľ odhaduje na 120 miliónov eur, pričom slovenská strana už 51 % má, čiže v prípade nadobudnutia 100-% podielu v SPP by kúpa 49-% podielu znamenala približne 58,8 milióna eur. Priestor na zaplatenie podielu sa vytvára dividendami. Prístupom nového vlastníka je garantovaný na nasledujúce tri roky dividendový podiel vo výške 400 miliónov eur. To znamená, že 300 miliónov eur by určite išlo do štátneho rozpočtu a 100 miliónov eur by bolo na pokrývanie prípadných strát,“ spresnil Malatinský.

Výsledkom reorganizácie vlastníckej štruktúry SPP, ku ktorej dôjde pri predaji 49-% podielu zahraničných akcionárov českej spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH), má byť 100-% vlastníctvo SPP štátom, ale bez jeho dcérskych spoločností. „Týmto krokom získava SR bezvýhradnú kontrolu nad cenotvorbou v oblasti dodávok pre zákazníkov a taktiež hodnotu obchodnej značky SPP,“ vysvetlilo zámer získať 100 % akcií SPP ministerstvo hospodárstva. Dcérske spoločnosti plynární budú vlastnené SPP a EPH v doterajšom pomere 51 % ku 49 %, pričom český spoluvlastník bude mať v dcérskych spoločnostiach manažérsku kontrolu.

Francúzsky GDF Suez International SAS a nemecký E.ON Ruhrgas International GmbH v súčasnosti prostredníctvom SGH vlastnia 49 % akcií SPP. Ešte v júni tohto roka však informovali predsedu vlády o zámere previesť 100 % akcií SGH na českú spoločnosť EPH. Podľa súčasnej akcionárskej zmluvy a stanov plynární je uskutočnenie takejto transakcie a súvisiaceho financovania podmienené udelením súhlasu, resp. nevyužitím predkupného práva zo strany Slovenskej republiky.

TASR, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.