Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. novembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Tohtoročná jeseň zníži domácnostiam náklady na teplo

Tohtoročná jeseň by mala domácnosti v otázke platieb za teplo potešiť. Podľa výrobcov tepla chladnejší september, kedy museli domácnosti zapínať svoje radiátory, vykompenzuje vo faktúrach teplý október. „V septembri domácnosti spotrebovali približne o 5 % tepla viac ako v minulom roku. Vynahradil to však teplý október, kde dodávky klesli o 15 až 20 %,“ uviedol Miroslav Obšivaný zo Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT).

Domácnosti by sa však nemali radovať ešte pred samotným ukončením vykurovacej sezóny. Prekvapiť totiž môže podľa teplárov chladný december. V konečných faktúrach sa podľa Obšivaného prejaví aj tohtoročná studenšia jar. „Každopádne dlhé babie leto môže ľuďom znížiť celkové náklady na teplo,“ konštatoval Obšivaný.

Ministerstvo hospodárstva SR už začiatkom októbra avizovalo, že ceny tepla na budúci rok sa nebudú zvyšovať. Niektoré teplárne plánujú ceny tepla dokonca aj znižovať. „Jedným z faktorov, ktoré tento rok ovplyvnili očakávaný pokles nákladov domácností na teplo, je aj skutočnosť, že sa výrobcom tepla podarilo stabilizovať svoje náklady. Druhým dôležitým faktorom, okrem znižovania vnútorných nákladov výrobcov, boli aj stabilné ceny komodít, z ktorých sa teplo vyrába, najmä uhlia a plynu,“ zdôvodnil Obšivaný.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.