Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tlakovy hrniec
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Tlakový hrniec. Foto: Ľuboš Illiť.
2. februára 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Tlakový hrniec ušetrí čas i energie

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Domácnosti, ktoré pri varení nevyužívajú tlakový hrniec, resp. tie, ktoré zvažujú jeho kúpu.
Vstupná investícia 50 EUR a viac – závisí od modelu a výrobcu
Miera úspory Pri používaní tlakového hrnca sa skráti čas varenia o 70%, usporíte až 50 % nákladov za energie.

Tlakový hrniec je hrubostenný hrniec, ktorý pri varení využíva vyšší tlak, ako je bežný atmosférický tlak. Pomocou neho sa dosiahne vyššia teplota varenia (120 ° C až 130 ° C) a vďaka tomu uvaríte rýchlejšie pokrmy.

Konštrukcia

Dôležitou súčasťou hrnca je otvor uzavretý ťažkou ale pohyblivou zátkou, ktorá funguje ako poistný ventil. Prepúšťa prebytočnú paru a tak zamedzuje nebezpečnému zvýšeniu tlaku, ktoré by mohlo viesť k roztrhnutiu hrnca a následnému výbuchu. Pre zvýšenie bezpečnosti má hrniec navyše tepelnú poistku, ktorá sa pri nebezpečnom zvýšení teploty roztaví a uvoľní paru z hrnca.

Zaujímavosť

Vynálezcom tlakového hrnca bol v 17. storočí Francúz Denis Papin. Jeho objav síce spočiatku slúžil chemikom ako tlaková nádoba a na varenie, o čo Papin pôvodne usiloval, sa tlakový hrniec dostal do kuchyne po prvýkrát až o osem rokov neskôr, v roku 1687.

Na zdokonalenie tlakového hrnca si svet musel počkať až do roku 1927. Francúzsky inžinier Gautier v tomto roku zostrojil tlakový hrniec s poistným ventilom. Aj ten sa však zanášal a potom spravidla nasledovala explózia. Spotrebitelia sa preto k takýmto hrncom správali zdržanlivo.

Až v roku 1944 prichádzajú bratia Lescureoví s nápadom vyrábať tlakové hrnce z lisovaného hliníka, s otočným a ďalším bezpečnostným ventilom. Pokrievka je pripevnená tak, aby sa v prípade potreby mohla mierne zdeformovať a umožnila odvod pary.

Princíp

Tlakový hrniec je hermeticky uzatvorená nádoba. Zatiaľ čo pri atmosférickom tlaku dosahuje voda varu pri 100 ºC, pri vyššom tlaku dosiahne teplotu až 130 ºC. Potraviny sa uvaria rýchlejšie a zachovajú si viac živín. V porovnaní s bežným varením je varenie v tlakovom hrnci približne o 70 % rýchlejšie.

Zdroj: foods20green.blogspot.com/adaptácia energia.sk

Prečo si ho zaobstarať?

Výhody Nevýhody
  • úspora času až o 70 %
  • viac ako 50 % úspora energie
  • pokrmy, ktoré vyžadujú pri dusení pod pokrievkou niekoľko hodín na varenie sa v tlakovom hrnci uvaria po 20 – 60 minútach
  • nižšia spotreba tuku na varenie
  • zvýšený tlak v hrnci predstavuje pri varení isté riziko
  • do hrncov sa neodporúča pridávať väčšie množstvo korenia ako bazalka, majorán, rozmarín, tymián, aby sa neupchali otvory v poistkách
  • nie je vhodné hrniec naplniť príliš – hrozí veľmi rýchly nárast tlaku pri varení

Na úsporu energie má vplyv veľkosť nádoby, ktorá zodpovedá veľkosti platničky. Musí na ňu  presne priliehať. Pri varení mäsa ušetríme 60 až 80 % času a 40 až 50 % energie.

Vzhľadom na to, že pri varení sa využíva vyšší tlak chuť pokrmov bude výraznejšia. Potraviny si uchovajú svoju biologickú hodnotu a vitamíny. Jedlo sa nepripáli a pripravíte tak veľmi úsporne zdravé jedlo pre dospelých, vegetariánsku stravu, pokrmy pri redukčnej diéte i detské jedlo.

Čím sa riadiť pri kúpe?

  • Vyberte si dostatočne veľký hrniec – výber správneho objemu prispôsobte počtu členov v domácnosti a veľkosti porcií, ktoré budete pripravovať
  • Tlakový hrniec by mal byť vyrobený z ušľachtilej ocele
  • Dno hrnca by malo byť minimálne dvojvrstvové, lepšie je však trojvrstvové sendvičové
  • Musí byť vybavený bezpečnostnou poistkou – mali by byť aspoň dve, navzájom nezávislé
  • Samozrejmosťou je aj blokujúce tlačidlo, ktoré neumožní otvoriť hrniec, pokiaľ nebude tlak v nádobe vyrovnaný s vonkajším okolím
  • Pokiaľ chcete v tlakovom hrnci variť mäso i zeleninu, kúpte si taký, pri ktorom môžete výšku tlaku znižovať a zvyšovať

Pri kúpe sa u predajcu informujte, na aké typy varných dosiek ho možno používať. Na trhu sú v súčasnosti dostupné aj elektrické hrnce alebo hrnce určené pre použitie v mikrovlnnej rúre.

Môžete sa rozhodovať medzi hrncom s pákovým alebo bajonetovým uzáverom – záleží len na vás, s ktorým typom sa vám lepšie manipuluje. Pri nákupe skontrolujte platnosť záruky, dovretie veka a to, či je dno hrnca rovné.

Kúpe tlakového hrnca sa vyhnite na tržnici alebo u podomových obchodníkov, radšej nakupujte u renomovaných výrobcov a v značkových obchodoch:

  • kvalitné hrnce renomovaných značiek sú bezpečnejšie
  • bezproblémové uplatňovanie záruky
  • ak budete musieť po čase kúpiť nové tesnenie v prípade značkového hrnca nebudete mať žiadny problém

V balení samozrejme nesmie chýbať údaj o objeme, hodnota pracovného tlaku, slovenský návod na použitie, informácie o manipulácii pred prvým varením a prípadne náhradné poistka i tesnenia. Solídny predajca k návodu prikladá aj zoznam servisných partnerov.

Dbajte na správnu manipuláciu a údržbu

Pokiaľ má byť varenie úplne bezpečné, je nutné dodržiavať niekoľko zásad:

  • rešpektujte rysku, ktorá určuje maximálnu hladinu naplnenia
  • hrniec udržujte v čistote
  • pozornosť venujte najmä poistným ventilom, ktoré sa môžu v niektorých prípadoch upchať – nepoužívajte preto drvené korenie a bylinky. Ich funkčnosť preverte pred každým varením.

Konečná úspora energií závisí od zdroja tepelnej energie, naplnenia tlakového hrnca a typu pokrmu, avšak pri dodržiavaní zásad pri varení a správnej údržbe ušetríte až 60 % energie.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.