Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Tisovec onedlho spustí nové kotolne na drevnú štiepku

Samospráva v Tisovci sa rozhodla, že dodávky tepla zostanú v ich réžii. Na opravu rozvodov a modernizáciu kotolní však nemali dosť vlastných peňazí. „Našli sme riešenie a tento rok sme ho začali realizovať. Dohodli sme sa s investorom, ktorý je dodávateľom drevnej štiepky v našom regióne. On nám zaplatil rekonštrukciu kotolní a my sme sa stali odberateľom jeho produktu. Podpísali sme zmluvu, podľa ktorej budeme štiepku odberať 15 rokov a k jej cene pripočítavame čiastku ako splátku za kotly. Takto sa vyhneme prípadným problémom pri nedostatku štiepky, pretože je v záujme podnikateľa dodržať dohodu, aby neprišiel o investíciu. Po uplynutí zmluvnej lehoty odkúpi mesto kotly za symbolické euro do svojho vlastníctva,“ vysvetlil Bálint.

Koncovú cenu za teplo ovplyvňujú aj straty v rozvodových systémoch. V Tisovci spolu s rekonštrukciou kotolní opravili aj tie. „Naše rozvody boli už veľmi zastarané. Navyše v minulosti aj v Tisovci sa počítalo s väčšími dodávkami tepla, takže sme novým podmienkam prispôsobili aj veľkosť rozvodných potrubí. Teraz sme uložili do zeme tenšie rúry a hlavne izolované. Úspora sa teda prejaví nielen menšími stratami, ale aj menšími nákladmi na množstvo zohrievanej vody. Oproti pôvodnému systému nám stačil polovičný rozmer. Dodávka tepla je navyše regulovaná priamo na domoch. Budúci rok plánujeme ďalšie opravy výmenných domových regulačných staníc a budeme pokračovať aj vo výmene rozvodov podľa toho, ako sa nám podarí zaistiť financie. V posledných rokoch navyše prešla väčšina bytových domov rekonštrukciou, takže sa to prejavuje aj na znižovaní dodávok tepla. Za posledné roky vyrábame približne o štvrtinu tepla menej,“ doplnil riaditeľ firmy Služby mesta Tisovec.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.