Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Tisícky Američanov sa snažia zarobiť na odškodňovaní obetí za haváriu BP

Doteraz bolo z fondu vyplatených okolo 1,3 miliardy USD, povedal Feinberg pre britskú BBC. Celkový počet žiadostí dosiahol okolo 160.000, z toho zhruba polovicu vyriešili v ostatných dvoch týždňoch. „Už sa ale objavili signály, že niektorí obyvatelia dotknutých oblastí sú presvedčení, že kompenzačný program je na to, aby prišli k veľkým peniazom,“ povedal Feinberg. „Pri takýchto programoch vždy hrozí, že niektorí sa pokúsia o získanie peňazí podvodom,“ dodal. Zároveň ubezpečil, že každá žiadosť sa prísne posudzuje, inak by program stratil svoju dôveryhodnosť.

Cieľom fondu je vykompenzovať obyvateľom a firmám v okolí Mexického zálivu škody v dôsledku nerealizovaného zisku a nevyplatených miezd, výmenou za to sa však adresáti musia vzdať práva na žalobu proti spoločnosti BP.

Na získanie kompenzácie musia poškodení v žiadosti o odškodnenie preukázať, že boli poškodení a v akej miere. Podľa Feinberga, ktorý dohliadal aj na kompenzácie pre obete útokov na New York a Washington 11. septembra 2001, však okolo 5000 žiadateľov žiadne relevantné dôkazy nepredložilo.

(1 EUR = 1,4089 USD)

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.