Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. augusta 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Tisíckam Škótov hrozí energetická chudoba

Britský úrad pre reguláciu trhu s plynom a elektrinou (Ofgem) oznámil, že začne vyšetrovanie šiestich najväčších dodávateľov energií. Firmy sú podozrivé z cenovej manipulácie. Vnikli podozrenia, že „veľká šestka“ navonok prezentovala horšie výsledky v maloobchode ako v skutočnosti dosiahla. Zlé hospodárenie sa následne použilo ako argument pre zdražovanie cien energií. V dôsledku neho je podľa škótskej vlády ohrozených až 150.000 ľudí v Škótsku, ktorí by tak spadali do kategórie energetická chudoba. Všetky spoločnosti sa voči akýmkoľvek cenovým manipuláciám ohradili.

Keith Brown, škótsky minister pre bývanie a dopravu, aktivity regulátora podporuje. „Kroky Ofgem vítam,“ skonštatoval. „Nedávne zdražovanie môže priemernému zákazníkovi medziročne zvýšiť účet za energie až o 190 libier (215 eur). To je viac, než si väčšina z nich môže dovoliť,“ píše vo svojom stanovisku. Ako ďalej uviedol, „je to hanba, že v energeticky bohatom Škótsku môžu ľudia čeliť energetickej chudobe.“

Vláda v Škótsku zároveň podporuje zámer regulačného úradu o zjednodušenie  komplikovaného systém taríf, aby sa v ňom zákazníci dokázali lepšie orientovať.

Energetické firmy odmietajú akúkoľvek dohady o manipulácii, zavádzaní, či neprehľadnostiam vo svojom účtovníctve. Spoločnosti sa v lete rozhodli zvýšiť ceny zemného plynu o 16  až 18 %. Ceny elektrickej energie rovnako narástli v rozmedzí od 7 do 16 %.

Medzi šesť najväčších energetických koncernov, ktoré sa často označujú aj ako tzv. „veľká šestka“, patria British Gas, Scottish and Southern, Scottish Power, RWE npower, EDF a E.ON.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.