Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. júna 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Tisíce ľudí v Jerevane naďalej protestujú proti zámeru zdražiť elektrinu

Demonštrácie v arménskej metropole prepukli pred týždňom potom, čo vláda oznámila, že od 1. augusta zdražie prúd o 17 až 22 percent. Zvýšenie cien pre maloodberateľov si vyžiadala arménska distribučná spoločnosť vlastnená ruským energetickým holdingom Inter RAO.

Počet demonštrantov postupne rástol až na zhruba 15-tisíc, nepokoj sa neskôr rozšíril aj do druhého najväčšieho arménskeho mesta Gjumri. V utorok proti demonštrantom v Jerevane zasiahla polícia a zhruba 20 ľudí krátko zadržala, ale v nasledujúcich dňoch už boli protesty pokojné.

Sargsjan protestom niekoľko dní čelil a odmietal od zdraženia elektriny ustúpiť. V sobotu ale oznámil, že vláda zvýšenie ceny bude kryť do ukončenia nariadeného auditu vo firme Inter RAO. Prezident tak urobil po schôdzke, ktorú mal v piatok večer s ruským ministrom dopravy Maximom Sokolovom, ktorý je spolupredsedom rusko-arménskej ekonomickej komisie.

Ústupok zo strany prezidenta ale väčšinu demonštrantov nepresvedčil. Na výzvu polície a vodcu protestov sa z ulíc Jerevanu stiahli len asi dve tisícky ľudí, odhadom 6-tisíc ich v nedeľu večer demonštrovalo ďalej.

Aj v pondelok tisíce ľudí v sede blokovali hlavnú triedu v blízkosti prezidentského paláca, zatiaľ čo stovky ďalších protestujúcich sa podľa agentúry Reuters presunuli na neďaleké námestie Slobody. Na niektorých komunikáciách stoja barikády postavené z košov a vyzdobené plagátmi s nápismi ako „Nebudem platiť. A ty?“ alebo „Prestaňte okrádať ľudí!“.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.