Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. mája 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Tím expertov OPEC pripravuje program najbližšej schôdze

Najväčší producenti ropy – Saudská Arábia (z OPEC) a Rusko (nie je členom kartelu) sa zhodli na tom, že súčasnú dohodu o obmedzení ťažby je potrebné predlžiť do marca 2018, aby sa podarilo zlikvidovať nadmerné skladové zásoby a podporiť rast cien komodity.

Tím odborníkov OPEC rokuje vo Viedni už od stredy 17. mája a dnes by mali skončiť. Podľa jedného zo zdrojov sa diskutovalo aj o ráznejšom znížení produkcie vzhľadom na predpokladané zvýšenie dodávok ropy na svetové trhy zo strany nečlenov, predovšetkým ropných firiem z USA, ktoré vďaka zdraženiu komodity otvárajú nové, nekonvenčné vrty.

„Nedohodli sme sa na konečnom scenári,“ prezradil ďalší zdroj.

Tím odborníkov neurčuje politiku kartelu, ale pripravuje program na rokovania členov OPEC s ostatnými významnými producentmi o predĺžení terajších limitov na ťažbu. Platnosť aktuálnej dohody totiž vyprší 30. júna.

OPEC a 11 ďalších veľkých producentov na čele s Ruskom sa vlani dohodli na znížení ťažby ropy v 1. polovici tohto roka spolu o takmer 1,8 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne, aby podporili rast jej cien a zníženie zásob v skladoch. Ich dohoda pomohla naštartovať rast cien komodity, ale zároveň pomohla zvýšiť aj ziskovosť pri ťažbe ropy z bridlíc, čo využili americké firmy.

Okrem toho, zásoby ropy v skladoch sú stále vysoké, čo bráni výraznejšiemu zdraženiu ropy a vytvára tlak na OPEC a ostatných producentov, ktorí pristúpili k dohode, aby ešte ráznejšie znížili svoju produkciu.

Detaily z rokovania tímu odborníkov nie sú zatiaľ známe. Dnes sa diskutuje o technických aspektoch dohody. OPEC pripomína, že stretnutie expertov je neformálne a výsledky ich rokovaní nie sú záväzné, len informatívne.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.