Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropovod - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
rafinéria Slovnaft fluidný katalitický krak (ilustracny zaber) Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
11. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

The Parliament: Slovensko blokuje tranzit azerbajdžanskej ropy do EÚ

Slovenská strana údajne argumentuje tým, že potrebuje viac času na vybudovanie dodatočnej skladovacej kapacity na svojom území. Podľa analytikov však možno za neochotou Bratislavy hľadať vplyv Ruska, od ktorého je Slovensko energeticky závislé a ktoré tiež prepravuje ropu cez ropovod Družba do európskych krajín. Podľa kritikov tento prípad jasne dokumentuje, ako je  obtiažne pre Európsku komisiu koordinovať ciele energetickej politiky. Zvlášť v situácii, keď si jednotlivé členské štáty sledujú svoje vlastné individuálne agendy.

„Rada pre podnikanie požiadala komisiu o pomoc pri koordinovaní podpory všetkých členských štátov, ktorých sa tento projekt týka, aby sa dosiahla jeho implementácia už v počiatočnej fáze,“ cituje portál TheParliemant.com Jamesa Wilsona, riaditeľa Rady pre podnikanie EÚ – Ukrajina.

Jeho znepokojenie zdieľa aj Marat Terterov, riaditeľ bruselského Európskeho geopolitického fóra. „Je zaujímavé, že v čase rastúcich obáv EÚ o energetický tranzit cez Ukrajinu (ruské dodávky zemného plynu) alebo Turecko (kaspická energia), dokáže „vstúpiť do hry“ aj samotný členský štát únie,“ dodal.

Slovenský postoj v rozpore s princípmi EÚ?

„Práve prípad prerušených, ak nie úplne zastavených, dodávok azerbajdžanskej ropy smerujúcich do českej rafinérie v Kralupoch nad Vltavou jasne demonštruje fakt, že aj členský štát EÚ sa potenciálne môže stať zdrojom prepravných rizík. Akcie Slovenska však neodporujú len európskej energetickej solidarite, ale porušujú tiež Zmluvu o EÚ ako aj článok sedem Zmluvy o energetickej charte EÚ, ktorá je založená na princípe slobody prepravy,“ doplnil Terterov pre bruselský portál.

Ako ďalej uviedol, „Slovensko, ktoré v januári 2009 tvrdo zasiahla plynová kríza spôsobená rozpormi medzi Ruskom a Ukrajinou, sa opäť ocitlo medzi dvoma mlynskými kameňmi“.

Prípadný súhlas Bratislavy s prepravou azerbajdžanskej ropy cez územie Slovenska by mohol vyvolať vlnu nevôle v Moskve, domnieva sa analytik. Rusko totiž takisto transportuje ropu do európskych krajín a Slovensko je dôležitým prepravným uzlom, pripomína The Parliament.

Analytik: Pragmatický postoj je pochopiteľný

„Slovenskí politickí predstavitelia si uvedomujú zraniteľnosť krajiny z pohľadu energetickej bezpečnosti. Slovensko stále zostáva vysoko závislé na energetických dodávkach z Ruska.  V súčasnosti neexistuje dostatočná infraštruktúra EÚ, ktorá by dokázala reverzným tokom adekvátne vykompenzovať výraznejší výpadok v dodávkach z východu,“ konštatuje pre portál expert. 

Podľa analytika je preto nevyhnutné, aby si malé a energeticky zraniteľné štáty ako Slovensko zachovali svoj pragmatický postoj aj naďalej. A to aj napriek tomu, že odporuje predstavám Bruselu o energetickej solidarite. „Aktuálny prístup slovenských politických autorít v prípade azerbajdžanských dodávok  surovej ropy je jasným príkladom takýchto stratégií,“ uzavrel pre The Parliament Terterov.

Text: (c) energia

Ilustračná snímka: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.