Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. júla 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Thajsko plánuje rekordné investície do elektriny zo slnka

Thajsko obracia svoj záujem od zemného plynu, pretože sa očakáva, že jeho niekdajšie obrovské rezervy počas desiatich rokov dôjdu. Krajina by sa tak musela spoliehať na dovoz pohonných hmôt viac než ostatné štáty v regióne s výnimkou Singapúru. Bangkok dúfa, že slnko sa stane novým energetickým zdrojom a pomôže mu v ekonomickom raste. Rozvoju fotovoltiky pomáhajú klesajúce náklady na zariadenia aj dotované tarify.

V tomto roku sa do sústavy majú pripojiť elektrárne s celkovým výkonom 1200 – 1500 MW, čím sa inštalovaný výkon zvýši na 2500 – 2800 MW. Celkové investície majú činiť 2,7 miliardy dolárov.

Do roku 2036 si Thajsko stanovilo za cieľ dosiahnuť výkon až 6000 MW. Na celkovej výrobe elektriny v krajine by sa tak slnko podieľalo zhruba 9 %, teraz sú to 4 %. Do budúcna tiež analytici počítajú s rozšírením solárnych panelov na strechách domov.

Juhovýchodná Ázia má dostatok slnečného svitu, a teda aj veľký potenciál pre rast solárnych elektrární. Napriek tomu je Thajsko jedinou krajinou, ktorá tu významne zvyšuje solárny výkon. Susedné štáty totiž majú buď dostatok ďalších energetických zdrojov, ako je ropa, plyn alebo geotermálna energia, alebo ich vlády nemajú v rozpočte dostatok prostriedkov na investície do nových technológií a na dotovanie odvetvia.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.