Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. októbra 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Termíny výstavby tureckej JE Akkuyu boli stanovené

Vizualizácia JE Akkuyu

„Turecký úrad pre jadrovú energiu TAEK robí všetko pre to, aby slávnostné položenie základného kameňa prebehlo na prelome tohoto a budúceho roku za účasti zástupcov tureckej a ruskej vlády. Našim cieľom je, aby prvý blok jadrovej elektrárne zahájil prevádzku do 29. októbra 2023, kedy budeme oslavovať 100. výročie založenia Tureckej republiky,“ povedal Albayrak počas zasadnutia VIII Tureckého energetického fóra v provincii Antalya.

Podľa jeho slov TAEK vykonáva detailný prieskum nevyhnutný pre vydanie stavebného povolenia pre jadrovú elektráreň Akkuyu. Turecko je nováčikom v oblasti jadrových technológií a prechádza dôležitým procesom, ktorý mu umožní tieto technológie zaviesť do praxe, povedal minister.

Medzivládna dohoda o spolupráci pri výstavbe a prevádzke jadrovej elektrárne Akkuyu bola medzi Ruskom a Tureckom podpísaná v roku 2010. Vzniknú tu štyri bloky generácie III+ s reaktormi VVER-1200, ktoré spĺňajú najprísnejšie, tzv. pofukušimské, bezpečnostné normy. Náklady na realizáciu projektu boli stanovené na 20 miliárd dolárov.

Stanovenie termínov znamená veľkú príležitosť pre české firmy, ktoré patria medzi tradičných dodávateľov Rosatomu. S blokmi typu VVER-1200 už majú skúsenosti z ruských jadrových elektrární Novovoronežská II a Leningradská II a z bieloruskej jadrovej elektrárne Ostrovecká. Na týchto projektoch sa dodávateľsky zúčastnilo asi 21 českých firiem, ktoré dodali tovar v celkovej hodnote presahujúcej 2 miliardy korún.

Zmluvu spojenú s realizáciou jadrovej elektrárne Akkuyu má od roku 2014 podpísanú spoločnosť ÚJV Řež, ktorá bude poskytovať technickú podporu tureckému TAEK.

Zdroj: Essential Communication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.