Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
teplo energia zdrazovanie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
25. januára 2022 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Teplo v niektorých lokalitách Slovenska zdraželo pre nedodržanie metodiky zo strany teplární

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vo svojej metodike odporúča teplárňam, aby nakupovali zemný plyn na ďalší rok v prvom polroku predchádzajúceho roka.

To však niektoré teplárne nedodržali. Nakupovali plyn, prostredníctvom ktorého vyrábajú teplo, až v druhom polroku, kedy boli ceny plynu na trhoch oveľa vyššie ako v prvom polroku.

Nestihli nakúpiť plyn

Na základe prieskumu sme zistili, že vyše 50 teplárenských spoločností z celkového počtu 350 nestihlo nakúpiť plyn za ceny, ktoré v prvom polroku minulého roka ešte neboli také vysoké. To bolo kľúčové pre niekoľko desiatok lokalít z celkových 800, pre ktoré určujeme ceny tepla, kde výraznejšie stúpla cena tepla,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA predseda ÚRSO Andrej Juris.

Šéf regulačného úradu upozorňuje, že treba striktne rozlíšil, čo úrad v zmysle platných zákon môže a čo nemôže regulovať. „Úrad napríklad nereguluje ceny tepla pre samosprávy, domovy dôchodcov, a nereguluje ani ceny tepla pre bytové domy s vlastnou kotolňou, kde sú tie nárasty často ozaj dramatické,“ upozornil Juris.

Nárast nákladov

Podľa regulačného úradu takmer 75 % tepla dodaného domácnostiam v roku 2022 bude s nárastom nákladov do 5 eur mesačne, a z toho vyše polovica má cenu rovnakú alebo nižšiu oproti roku 2021.

Medializované vysoké nárasty cien tepla sa týkajú najmä nárastu cien tepla v bytových domoch s vlastnou kotolňou, tie ale nepodliehajú regulácii zo strany ÚRSO,“ podotkol Juris.

Pripravuje analýzu

Regulačný úrad v súčasnosti pripravuje pre parlamentný hospodársky výbor analýzu, ktorá má identifikovať odberateľov, ktorým vzrástla cena energií nad 25 %. Predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský totiž navrhol, aby štát kompenzoval náklady na energie odberateľom, ktorým vzrástla cena energií nad 30 %.

Túto analýzu hospodárskemu výboru predložíme. Nemáme kompetencie ani zdroje, aby sme poskytli kompenzácie odberateľom, ale vnímame, že v rámci pracovných debát existuje myšlienka vytvorenia schémy kompenzácií na zvýšené ceny energií, primárne tepla. Ale tie formy a spôsoby sú ešte predmetom diskusií. Závisieť bude, koľko peňazí zo štátneho rozpočtu alebo z iných zdrojov sa nájde,“ konštatoval Juris.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.