Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
euro rolka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Public Domain Photos (licencia Creative Commons)
27. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Teplo na budúci rok pravdepodobne zdražie

V roku 2011 pravdepodobne zdražie cena tepla pre domácnosti. Po dvoch rokoch zlacňovania by tak išlo o prvý cenový nárast.

Okrem úsporných opatrení vlády prehovorí do konečnej výšky cenového nárastu aj zemný plyn. „Časť zdraženia zapríčinia nové spotrebné dane a zvýšená daň z pridanej hodnoty. Na zvyšku sa podieľa očakávané zdraženie plynu určeného na vykurovanie,“ uviedol šéf SZVT Miroslav Obšivaný.

Teplo vyrobené z plynu využíva približne 80 % domácností. Ak by sa tieto predpoklady naplnili, rodine v bežnom nezateplenom trojizbovom byte by podľa prepočtov denníka Pravda v budúcom roku stúpli mesačné preddavky za teplo približne o 5,7 eura na 85 eur.

Predpovede teplárov sa opierajú o informácie regulačného úradu. ÚRSO oznámil predpokladaný nárast cien plynu na výrobu tepla pre budúci rok o desatinu. Šéf úradu Jozef Holjenčík je dnes vo vyjadreniach opatrnejší. „Skutočnú cenu budeme poznať až po posúdení návrhu SPP,“ dodal. V minulosti sa však Holjenčík vyjadril, že nepredpokladá razantný nárast cien tepla.

Ministerstvo financií SR však pre budúci rok počíta s rastom regulovaných cien energií spolu o vyše 5 %.

SPP zatiaľ ceny plynu neoznámil. Hovorca Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Ondrej Šebesta zatiaľ nechcel prezradiť návrh novej ceny plynu určeného na vykurovanie. „O nových cenách budeme môcť hovoriť až keď návrh na zmenu odsúhlasí valné zhromaždenie,“ doplnil.

Nedoplatky nebudú

Zálohové platby, ktoré tento rok platia ľudia za teplo, by pri vyúčtovaní v máji 2011 nemali vyvolať preplatky ani nedoplatky. Podľa výrobcov boli počas prvých deviatich mesiacov boli klimatické podmienky aj objemy dodaného tepla štandardné. Predaj tepla sa zvýšil oproti predpokladom až počas tohtoročného októbra.

Teplári však dúfajú, že v novembri a decembri by sa október mohol vykompenzovať. Úvod roka pritom vyzeral dramaticky a hrozili nedoplatky. Dodávky tepla boli pre silné mrazy až o šestinu vyššie ako za rovnaké obdobie vlaňajška.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.