Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Teplo dodávané mestskou firmou v Poprade bolo v januári lacnejšie ako pred rokom

„Toto je odpoveď tým, ktorí tvrdia, že PES nie je dobrá spoločnosť. Urobili sme vážne a dobré rozhodnutie, stálo to veľa úsilia, ale občania dnes platia menej,“ uviedol Wzoš. V januári 2016 Popradčania za teplo zaplatili viac ako jeden milión eur, v tomto roku to bolo podľa Wzoša za prvý mesiac roka necelých 800.000 eur. „Napriek tomu, že tohtoročný január bol najchladnejším mesiacom, aký sme tu mali za posledných 30 rokov a vyrobilo sa viac tepla, keďže bežne sa vyrába 18 gigawattov a teraz to bolo až 20 gigawattov, Popradčania zaplatia menej,“ uviedol Wzoš.

Podľa slov viceprimátora, zníženie sa podarilo dosiahnuť predovšetkým tým, že PES výhodne kúpila plyn, čím sa znížila variabilná zložka ceny tepla, ktorá tvorí 70 percent celkovej ceny. „Verím, že už nebudú také studené mesiace. Keď to bude takto pokračovať, verím, že vo vyúčtovaní v marci 2018 budú mať Popradčania preplatky,“ doplnil.

Zriadenie PES schválili poslanci počas zasadnutia mestského zastupiteľstva v apríli 2016. „Som presvedčený, že politické rozhodnutie, ktoré sme urobili pri zakladaní PES, bolo múdre a prezieravé a bude mať na Slovensku stále viac nasledovníkov, pretože o energiách a ich cenách sa dnes hovorí všade. My sme to začali riešiť pred dvoma rokmi. Vedeli sme, že zmluva s nadnárodnou spoločnosťou končí a rozhodli sme sa pre vlastnú cestu,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.

Samospráva, ako 100-percentný vlastník PES, prevzala dodávanie tepla a teplej vody od spoločnosti Veolia Energia Poprad, a. s., od 1. januára tohto roku. „Zabezpečili sme kontinuálnu dodávku tepla, ďalšou prioritou je zníženie energetickej náročnosti budov a zvýšenie ich energetickej efektívnosti. Táto spoločnosť bola založená za účelom energetickej bezpečnosti a ochrany miestnych zdrojov v prospech obyvateľov tohto mesta a na tom budeme naďalej pracovať,“ uzavrel primátor.

UPOZORNENIE: TASR k správe ponúka zvukový záznam.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.