Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
STEFE Zvolen - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Revízia v kotolni Podborová vo Zvolene. Foto: energia.sk
4. augusta 2015 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Teplárom vo Zvolene sa osvedčilo stropné chladenie

Počas leta sme sa vybrali do Zvolena, kde sme navštívili sídlo tamojšieho dodávateľa tepla prostredníctvom systému CZT. STEFE Zvolen zásobuje teplom a teplou úžitkovou vodou približne trinásťtisíc domácností, čo je zhruba tridsaťtisíc obyvateľov mesta. Letné dni sa nesú aj v znamení príprav na novú vykurovaciu sezónu, vo vlastných zdrojoch prebieha revízia kotlov.

Najväčšou kotolňou s vlastnou výrobou tepla je Podborová. Tento zdroj vykuruje nielen priľahlé sídlisko, ale čiastočne aj centrum mesta. V letných mesiacoch sa tu uskutočňuje pravidelná kontrola kotlov, ktorých tepelný výkon predstavuje 15 MWt. „Kotly sa čistia, aby boli pred zimnou sezónou pripravené a v dobrej kondícii,” uviedol technický riaditeľ Ján Bellák (na snímke).

Pracovník počas čistenia plynového kotla v Podborovej. Foto:energia.sk

Dominantným výrobcom tepla v meste je spoločnosť Zvolenská teplárenská. Vo výmenníkových staniciach sa para z tejto teplárne transformuje na horúcu vodu a ďalej šíri prostredníctvom rozvodov tiahnúcich sa po celom meste. Teplo sa následne dostáva ku konečným odberateľom v bytových domoch, pričom väčšina z nich je vybavená kompaktnými odovzdávacími stanicami.

Pohľad na primárne rozvody popri rieke Hron vo Zvolene. Foto: energia.sk

STEFE spravuje vo Zvolene 27 kilometrov teplovodných rozvodov. Podľa konateľa firmy Vladimíra Bellu sa začalo s ich rozsiahlou rekonštrukciou pred 8 rokmi na tamojšom sídlisku Zlatý Potok. Odvtedy sa takmer 80 % potrubí v mestských okruhoch podarilo vymeniť za moderné predizolované.

Dvojpodlažná zrekonštruovaná budova spoločnosti vo Zvolene. Foto: energia.sk

Administratívne sídlo vo Zvolene je vybavené systémom stropného chladenia a vykurovania. Jeho inštalácii predchádzala dôkladná rekonštrukcia, plášť dvojpodlažnej budovy prešiel zateplením. Chlad (aj teplo) v kanceláriách sa dnes zabezpečuje pomocou kapilárnych rohoží, ktoré sú špeciálnou fóliou z hliníka prichytené o strop. Na rozdiel od bežnej klimatizácie je výhodou takéhoto riešenia, že chladný vzduch sa šíri do priestoru „sálaním“ a miestnosť sa tak ochladzuje rovnomerne. „Pri tomto systéme nenastáva žiadne vírenie vzduchu. V budove sa tak dosiahne prirodzený chlad a príjemné prostredie pre prácu,“ vysvetlil Bella.

Pohľad „zdola“ na kapilárne rohože umiestnené pod stropom. Foto: STEFE

Zdrojom chladu sú zásobné nádrže na doplňovaciu vodu do CZT s teplotou 17 °C. Zamestnanci spoločnosti si podľa Bellu stropné chladenie pochvaľujú. Klasické radiátory síce v kanceláriách stále nájdeme, no plnia už iba funkciu dekorácie. „Chladíme a kúrime už iba stropným systémom,“ doplnil. 

Výmenníková stanica vo výhrevni Balkán. Foto: energia.sk

Úspech pilotného projektu vo Zvolene môže podľa skupiny STEFE zaujať aj ostatných zákazníkov. Rozširujúce sa portfólio energetických služieb sa už nezameriava výhradne na produkty súvisiace s výrobou a dodávkou tepla, potenciál teplárenstva je aj vo výrobe chladu a kvalifikovanom poradenstve.

Pracovník centrálneho dispečingu Vladimír Baláž. Foto: energia.sk

Spoľahlivosť prevádzky výrobných zariadení v rámci CZT kontroluje centrálny dispečing v sídle spoločnosti. Jeho obsluha dohliada na sústavu prípadne rieši podnety od zákazníkov 24 hodín denne. „Ak sa vyskytne porucha, najneskôr do 30 minút sú všetky nedostatky odstránené,” zdôraznil Bella.

Bočný pohľad na jeden z plynových kotlov v zdroji Podborová. Foto: energia.sk

Teplárenstvo u nás bojuje s problémom odpájania sa od CZT. Vo Zvolene je situácia na poli odberateľov stabilizovaná, tvrdí Bella. Dôvodom je podľa neho dodržiavanie energetickej koncepcie. „Mestá musia mať možnosť rozhodovať o tom, ako budú obyvatelia zásobovaní teplom. Pre mňa je nepredstaviteľné, aby vo Zvolene vyrástlo 350 nových komínov,“ dodal. 

V útrobách tepelného zdroja Podborová vo Zvolene. Foto: energia.sk

STEFE Zvolen vlani vstúpilo na trh s teplom v Kremnici. Keďže distribučné potrubia našiel nový vlastník v nevyhovujúcom stave, hneď po prevzatí tepelného hospodárstva musel investovať do jeho obnovy. Modernizácia, ktorej súčasťou bol prechod na efektívny dvojrúrový systém, sa už medzičasom ukončila.

Budúcnosť centrálneho vykurovania vidí Bella v pokračujúcej modernizácii. „Spolu s našimi odberateľmi chceme realizovať ďalšie úsporné opatrenia tak, aby dodávka tepla vo Zvolene bola čím ďalej efektívnejšia,“ uzavrel.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.