Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo kurenie radiator spotreba energie
Foto: ilustračné, GettyImages
17. marca 2023 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Teplárne si účtovali vyššie ceny, musia vrátiť odberateľom 113-tisíc eur

Niektoré teplárenské spoločnosti v minulom roku účtovali svojim odberateľom vyššie ceny za dodávky tepla, ako im schválil regulačný úrad. Teraz musia peniaze odberateľom vrátiť.

Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz, úrad uložil regulovaným subjektom vrátiť odberateľom tepla finančné prostriedky, ktoré predstavovali rozdiel medzi uplatnenou cenou a cenou, ktorá mala byť uplatnená podľa platných predpisov v celkovej výške 112 620 eur.

Regulačný úrad vlani vykonal v regulovaných spoločnostiach kontroly. Dvadsaťdva kontrol v subjektoch, ktoré sa zaoberajú výkonom činnosti v elektroenergetike, osem v plynárenstve, 24 v tepelnej energetike a 5 vo vodnom hospodárstve.

V niektorých subjektoch sa kontrolovalo pri jednej kontrole viac regulovaných činností. Úrad v roku 2022 zistil najviac porušení v oblasti elektroenergetiky, konkrétne 37.

Regulačný úrad v minulom roku uložil celkovo 146 pokút v celkovej výške 353 720 eur. „Najvyššiu pokutu úrad uložil spoločnosti Slovakia Energy, a to vo výške 100-tisíc eur za nevykonávanie regulovanej činnosti v súlade s právoplatným rozhodnutím úradu,“ dodal Igaz.

Regulátor po svojich inšpekciách konštatoval, že niektoré spoločnosti podnikali v rozpore s platnou legislatívou. „Nedodržiavali schválené obchodné podmienky dodávky elektriny a plynu, nedodržiavali určené spôsoby cenovej regulácie a neuskutočňovali dodávky tovaru a služieb v súlade so schválenými alebo určenými cenami,“ uzavrel Igaz.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.