Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo kurenie domácnotsti vyuctovanie financie
Foto: ilustračné, GettyImages
20. februára 2023 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Teplárne nevedia dodať všetkým odberateľom teplo za zastropovanú cenu

Nie všetci odberatelia majú nárok na dodávky tepla za zastropovanú cenu. Ako upozornil člen predstavenstva a obchodný riaditeľ MH Teplárenský holding Vojtech Červenka, stanovená limitovaná cena tepla je podľa nariadenia vlády určená pre špecifický typ odberateľov, a to v bytových a v rodinných domoch.

Ostatným odberateľom dodávajú teplo za ceny schválené Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Podľa Červenku na vysoké ceny tepla citlivo reagujú aj ďalší odberatelia, ktorí majú problémy s uhrádzaním zvýšených nákladov. Ide predovšetkým o odberateľov ako školy, sociálne a zdravotnícke zariadenia, ale aj súkromné spoločnosti. Tí sa majú obrátiť na svojho zriaďovateľa.

Výška regulovaných cien

Teplárenský holding združujúci šesť najväčších štátnych teplární eviduje po zaslaní faktúr za teplo dodané v januári 2023 od svojich odberateľov zvýšený dopyt po zníženej ceny tepla a zároveň ústretovosť pri uhrádzaní svojich záväzkov.

Červenka uvádza, že k požiadavkám svojich odberateľov, ohľadne nastavenia vhodných platobných podmienok, pristupujú ústretovo a posudzujú ich individuálne. S výškou regulovaných cien tepla schválených ÚRSO a stanovených na základe oprávnených nákladov, im však momentálne pomôcť nedokáže.

Najvýraznejší nárast pri plyne

Týmto odberateľom odporúčame obrátiť sa na svojho zriaďovateľa (mesto, obec, VÚC), ktorý dokáže poskytnúť aktuálne informácie o možnostiach štátnej pomoci s cenami energií pre konkrétneho odberateľa,“ zdôraznil Červenka.

Vysoké ceny tepla v roku 2023 sú podľa neho následkom enormného nárastu cien primárnej energie, teda palív, z ktorých sa teplo vyrába. Najvýraznejšie stúpli ceny tepla v prípadoch, kedy sa teplo vyrába zo zemného plynu. Výrazné, hoci o niečo miernejšie, sú nárasty aj v prípadoch výroby tepla z uhlia a biomasy.

Ceny nami vyrábaného tepla tak v jednotlivých mestách, kde pôsobíme stúpli približne od 15 % do 130 % v závislosti na palivovom mixe. V Bratislave, kde sa využíva výlučne zemný plyn, stúpli ceny najviac. Najmenší nárast je v prípade Trnavy, ktorá je zásobovaná odpadným teplom z jadrovej elektrárne,“ konštatoval Červenka.

Limit nárastu ceny

Vláda SR vo svojom nariadení v decembri z minulého roka pre dodávateľov tepla určila limit nárastu ceny tepla v roku 2023 voči cene z roku 2022 vo výške 20 eur na megawatthodinu s DPH.

Ministerstvo hospodárstva SR následne vyhlásilo pre dodávateľov tepla výzvu, podľa ktorej ho môžu požiadať o vyplatenie kompenzácií vo výške rozdielu oprávnenej ceny tepla (podľa rozhodnutia regulačného úradu) a vládou stanovenej limitovanej ceny.

Štátne teplárne združené v MHTH postupujú pri dodávkach tepla v roku 2023 podľa vládneho nariadenia a výzvy ministerstva hospodárstva a teplo, za znížené alebo limitované ceny, dodávajú všetkým odberateľom v bytových objektoch.

Prepája a zefektívňuje aktivity

MH Teplárenský holding, a.s. (MHTH), ktorý vznikol 1. mája 2022 prepája a zefektívňuje aktivity šiestich štátnych teplárenských spoločností v Bratislave, Trnave, Zvolene, Martine, Žiline a v Košiciach.

Poskytuje služby pre približne 320-tisíc domácností a asi milión obyvateľom. Až 50 % obyvateľov Slovenska je pripojených na centrálne zásobovanie teplom MHTH. Spoločnosť vyrába ročne 2 600 gigawatthodín tepla a 650 gigawatthodín elektriny.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.