Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
kosice
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Jiri Brezovsky (licencia Creative Commons)
21. septembra 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Teplárne Košice budú dodávať teplo po starom

Teplo vyrobené v košických teplárňach TEKO bude i naďalej obyvateľom dodávať spoločnosť Tepelné hospodárstvo – TEHO. Uviedlo to nové vedenie štátnej firmy s odôvodnením, že prioritou ostáva výroba energií a nie zámer rozširovať aktivity i o distribúciu: „My sa chceme sústrediť na výrobu tepla a elektriny a nechceme suplovať TEHO. Je to problematické a komplikované a na druhej strane by v takomto prípade prišlo o prácu 200 ľudí,“ skonštatoval Ivan Zich.

Projekt Priame napojenie – lacnejšie riešenie ohlásilo bývalé vedenie TEKO v septembri 2009. Podľa slov bývalého generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva Ladislava Lazára mal tento krok priniesť až o tretinu lacnejšie teplo. 

TEKO sa zaraďuje medzi najväčších výrobcov a distribútorov tepla vo forme horúcej vody a pary v sústave centrálneho zásobovania teplom na Slovensku. Zásobuje približne 78 tis. domácností.

Zmluva o novom spoločnom projekte

Obidvaja partneri podpísali rámcovú zmluvu o spolupráci. Spoločne budú realizovať projekt Náhrada parného systému v centrálnom zásobovaní teplom horúcovodným systémom v košickej košickej mestskej časti Nad jazerom. Cieľom je znížiť straty z distribúcie pary, ktoré spolu u oboch firiem prevyšujú 40 %. Zníženie sa dosiahne rekonštrukciou rozvodov tepla. Výška celkových nákladov dosiahne 20 mil. eur. TEKO investuje 8 miliónov eur, zvyšných 12 miliónov eur zaplatí TEHO. 

Vypracovanie projektu pre stavebné povolenie by malo byť hotové do konca roku 2010. S prvými stavebnými prácami sa má začať koncom roku 2011 a s ich ukončením sa ráta v 4. štvrťroku 2014. Podľa Zicha sa obmedzenia dodávok tepla dotknú zákazníkov len minimálne, ak vôbec.

Cena tepla pre rok 2011 zatiaľ neznáma

Ceny tepla pre rok 2011 ešte nie sú známe. Sú totiž závislé od budúcoročných cien plynu a uhlia. „Štát reguluje ceny paliva na výrobu tepla pre domácnosti, takže hovoriť o tom je predčasné,“ dodal riaditeľ obchodného úseku TEKO Juraj Slafkovský.

Budú sa TEKO privatizovať?

Otázka možnej privatizácie podniku Teplárne Košice (TEKO) je mimo právomoci súčasného vedenia spoločnosti. Nie je totiž jej vlastníkom. „Majiteľom spoločnosti je Fond národného majetku (FNM) a výkon akcionárskych práv je delimitovaný na Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR. Čo mieni majiteľ urobiť s TEKO, je preto otázka na FNM,“ doplnil Slafkovský.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.