Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
STEFE Martin - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Termovízne meranie v STEFE Martin. Foto: energia.sk
23. februára 2016 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Teplári z Martina zvládajú aj termovízne merania

STEFE Martin vlani oslávila 15 rokov svojej existencie. Dnes dodáva teplo pre zhruba 40.000 odberných miest. Vo firme, ktorá je predchodcom tej súčasnej, pred tromi dekádami začínal aj dnešný predseda predstavenstva Miroslav Obšivaný. Odvtedy sa situácia v teplárenstve dramaticky zmenila. Predaj tepla výrazne poklesol. Zmeny klimatických podmienok i vplyv opatrení energetickej efektívnosti ako zatepľovanie spôsobili, že objem dodávaného tepla sa značne znížil a staré rozvody sa stali technicky predimenzované.

Moderný systém centrálneho vykurovania dnes definuje technologická vyspelosť a podpora takých opatrení, ktoré prinášajú zákazníkom úsporu. Prechod od monopolu k partnerskému vzťahu so spotrebiteľmi nepovažuje Obšivaný za lacnú podnikateľskú frázu, ale základný prvok filozofie STEFE. „Ak pre zákazníka nič neurobíme, bude hľadať inú alternatívu,“ zdôrazňuje.  

S úsporami súvisí aj zvyšovanie štandardov dodávky tepla v posledných rokoch. Od roku 2008 naliala firma do modernizácie rozvodov 8,7 miliónov eur. V rámci tejto investície sa zmodernizovalo 14 vykurovacích okruhov, čo je zhruba 10 kilometrov potrubí. Výmenou za predizolované rúry, ktorých životnosť dosahuje 30 rokov, sa výrazne znížili straty tepla pri distribúcii.

Komfort zákazníkov zvýšila aj možnosť definovať si svoje požiadavky na teplo a teplú úžitkovú vodu v budove. V Martine skupina STEFE inštalovala 150 kompaktných odovzdávacích staníc (KOST). Ďalšie pribudnú v rámci plánovaného investičného balíka v hodnote 3,2 miliónov eur, ktorý bude zameraný prevažne na modernizáciu mestských častí Priekopa a Košúty.

Dominantným výrobcom tepla je Martinská teplárenská. Štátna firma spravuje primárne rozvody na území mesta. Centrálny zdroj využíva na produkciu elektriny a tepla kogeneráciu, vďaka fluidnému kotlu spaľuje tiež biomasu. Sekundárne tepelné hospodárstvo a dodávku tepla má už na starosti STEFE.

Zákaziek každým rokom pribúda

Vzťah so zákazníkom majú posilniť nové energetické služby. Podľa šéfa obchodu Mariána Koppala patrí k najžiadanejším vyregulovanie rozvodov teplej vody, ktoré sa má odraziť v nižšej spotrebe. Nárastu realizácií pomohlo aj to, že ide o legislatívnu povinnosť pre správcovské firmy. STEFE ponúka aj prefinancovanie takejto investície s priemernou návratnosťou rok a pol.

Služieb so zameraním na odborné poradenstvo je viacero.

Prelomom v Martine bol podľa Koppala vlaňajšok. Zákazníci sa na nich obracajú aj pri poruchách s kúrením, kanalizáciou či plynom. „Vieme vymeniť aj celkové rozvody v dome,“ dodal s tým, že realizácia takéhoto opatrenia trvá mesiac.

Špecifikom v rámci skupiny sú termovízne merania. Slúžia na odhalenie miest v budove, v ktorých dochádza k únikom tepla. „Väčšinou problémy súvisia s prestupom tepla cez stavebnú konštrukciu,“ vysvetlil ďalej. Častým problémom sú nekvalitné okná alebo izolácia na okenných rámoch.

Pomocou termovíznej kamery sa najprv vyhotoví snímka budovy. Analýzou v počítači sa lokalizujú tepelné mosty, na základe ktorých experti navrhnú riešenie. V prípade exteriéru sa môže kvalitným zateplením ušetriť až 30 % nákladov na teplo. Populárnejšia je termovízia interiéru, ktorá sa podľa špecialistu obchodu Juraja Jurčíka zaoberá najmä možnosťami výskytu plesní.

V roku 2015 realizovali v martinskom STEFE termovíziu dvadsaťkrát. Ako zdôraznil Koppal, najlepšie výsledky sa pri meraniach dosahujú počas mínusových teplôt, kedy je veľký rozdiel medzi teplotou vo vnútri a vonku.  

V prípade záujmu o komplexné riešenie dokážu martinskí teplári zabezpečiť aj energetický audit budovy. V ponuke je aj správa energetických zariadení určená pre tých, ktorí hľadajú napríklad odbornú obsluhu plynových kotolní.

Relatívne novým obchodným teritóriom pre STEFE Martin je poskytovanie služieb s tzv. garantovanou výškou úspory energie (Energy Performance Contractingu – EPC). Model financovania projektov je nastavený tak, že nepredstavuje záťaž pre rozpočet, investícia sa spláca z dosiahnutých úspor.

Konkurenčnou výhodou STEFE Martin je podľa názoru Obšivaného zázemie zahraničného investora a súčasne väčšinového akcionára, spoločnosti Energie Steiermark z Rakúska. „Poskytuje nám know-how, nové trendy v oblasti ekológie, obnoviteľných zdrojov energie a takisto aj konkrétne prípady investícií, vďaka ktorým dosahujeme dobrú cenu tepla,“ doplnil.

Mesto dnes kontroluje 34 % akcií STEFE Martin. Spolupráca s ním je jedným z pilierov spoločnosti, tvrdí Obšivaný. „V Martine máme historicky dobré a korektné vzťahy s mestom.“ Mesto si plní tiež kontrolnú funkciu – svojho zástupcu má v predstavenstve a disponuje majoritou v dozornej rade.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.