Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tepláreň-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Tepláreň. Foto: TASR/Henrich Mišovič
7. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Teplári: Návrh regulačného zákona nás prekvapil. Nemilo

Nová verzia novely zákona o regulácii sieťových odvetví, vďaka ktorému sa má do slovenskej legislatívy implementovať časť tretieho energetického liberalizačného balíčka, nemilo prekvapila výrobcov tepla. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Miroslav Obšivaný, teplári nepovažujú v predloženom návrhu zákona za vhodné ustanovenie o kumulovanej funkcii predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) a predsedu Regulačnej rady, ktorá na úrade pôsobí v súčasnosti hlavne ako odvolací orgán. „Bude to mať negatívny dopad na práva regulovaných subjektov, nestrannosť odvolacích konaní a efektívnu dvojinštančnosť správnych konaní,“ zdôraznil Obšivaný.

Výrobcom tepla sa nepozdáva ani zavedenie mimoriadnej cenovej regulácie. „Tá vnáša do oblasti regulácie vysokú mieru netransparentnosti,“ myslí si Obšivaný. Teplári kritizujú aj fixovanie ceny energií na celé regulačné obdobie, ktoré v súčasnosti trvá päť rokov. „Pričom odôvodnenosť zmeny cenového rozhodnutia počas tohto obdobia bude závisieť len na posúdení úradu,“ dodal Obšivaný. Za problém v novom regulačnom zákone považujú teplári aj povinnosti regulovaných subjektov pokiaľ ide o verejné obchodné súťaže a verejné obstarávanie. „Ide najmä o navrhované kompetencie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a konkrétne o ustanovenia v oblasti verejného obstarávania, respektíve verejných obchodných súťaží,“ doplnil Obšivaný.

Teplárov nemilo prekvapil aj fakt, že nemali možnosť novelu zákona o regulácii sieťových odvetví, ktorá bola podľa nich oproti pôvodnému návrhu z čias ešte bývalej vlády výrazne zmenená, pripomienkovať. „Z nášho pohľadu je dôležité, aby mali všetky zainteresované subjekty, ktorých sa zákony dotýkajú, dostatočný časový priestor na ich pripomienkovanie. Krátkosť času, v akom boli zákony predkladané, prakticky vylúčila odbornú diskusiu,“ konštatoval Obšivaný.

Návrhom zákona o regulácii v sieťových odvetviach by sa mala podľa ministerstva hospodárstva zabezpečiť vyššia nezávislosť regulačného úradu a jeho právomocí v oblasti určovania regulovaných cien, ako aj kontrolnej činnosti v regulovaných subjektoch. Návrh regulačného zákona podstatne rozširuje právomoci regulačného úradu v oblasti dohľadu nad regulovanými subjektmi. Navrhovanými právomocami úradu sa má podľa rezortu hospodárstva zamedziť prípadným netransparentným finančným transakciám, ktoré bránia rozvoju konkurencie na trhu a diskriminujú iných účastníkov trhu s elektrinou a plynom. „Cieľom návrhu je vytvoriť podmienky, aby Úrad pre reguláciu sieťových odvetví mal dostatočné nástroje na preverenie nákladovej štruktúry regulovaných subjektov za účelom nastavenia spravodlivej regulácie a zníženia sieťových poplatkov,“ píše sa v návrhu zákona.

Zdroj: SITA

Ilustračná snímka: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.