Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Tepláreň Košice potrebuje silného vlastníka

TEKO sa obáva, že mesto Košice nebude schopné v prípade viac ako 5-% podielu podporiť nevyhnutné investície v dostatočnej miere.

Košické MsZ nesúhlasilo a vyjadrilo znepokojenie s uznesením slovenskej vlády k výške podielu samosprávy mesta Košice v spoločnosti, pretože považuje TEKO za strategický podnik pre mesto Košice.

„V rokoch 2002 až 2010 Tepláreň Košice, a. s., zrealizovala investície do výrobných technológií, rozvodov tepla a do ekologizácie výroby tepla a elektriny vo výške 85 miliónov eur. Uvedené investície, ako i stav výrobných zariadení nereflektujú požiadavky súvisiace s prísnymi emisnými limitmi platnými od 1. 1. 2016,“ tlmočila stanovisko spoločnosti Anna Podlesná.

Ako ďalej informovala, do konca roka 2015 spoločnosť predpokladá nevyhnutné investície na úrovni 170 miliónov eur vrátane už začatých investičných projektov. Z toho približne 51 % (cca 86 mil. eur) je potrebných na obnovu výrobných zariadení, 29 % (cca 50 mil. eur) na ekologizáciu výroby, 8 % (cca 14 mil. eur) na rekonštrukciu rozvodov tepla a 12 % (cca 20 mil. eur) sú ostatné investičné náklady.

„Vysoké výnosy z predaja emisií v minulých rokoch, ktoré neboli zaťažené mimoriadnymi daňami, umožňovali vykrývať prevádzkovú stratu. Takéto mimoriadne zisky využil bývalý manažment spoločnosti na umelé udržanie cien tepla,“ uvádza ďalej Tepláreň Košice.

Dodáva, že v súčasnosti nie je otvorený ani žiadny program z európskych fondov, ktorý by mestám umožňoval získať finančné prostriedky na obnovu výrobných zariadení, aké sú v tejto spoločnosti.

MsZ vyzvalo vládu SR na prehodnotenie predmetného uznesenia a žiada previesť na mesto Košice zodpovedajúcu časť akcií TEKO, ktorou bude môcť mesto Košice účinne zabezpečiť kontrolu a riadenie tejto spoločnosti v prospech obyvateľov mesta.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.