Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračná snímka: TEKO
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: TEKO. Foto: SITA/Ivan Fleischer.
11. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Tepláreň Košice nahrádza parný systém horúcovodným

Tepláreň Košice (TEKO), a.s. nahradí parný systém zásobovania teplom za horúcovodný v mestskej časti Košice – Nad jazerom. Investícia je 8 mil. eur. Cieľom je výmena parných rozvodov tepla za horúcovodný primárny rozvod v dĺžke približne 6,7 kilometra. Územné konanie sa už začalo, výstavba je naplánovaná na 1. kvartál roku 2012. Projekt má byť ukončený do konca roka 2014. Za posledných 10 rokov je to najväčšia rekonštrukcia rozvodov košickej teplárne a spoločnosť ju plánuje financovať prevažne z úverov.

„Výmenou parného systému za horúcovodný a s využitím súčasných moderných technológií dosiahneme výrazné zníženie strát v rozvodoch a vyššiu účinnosť dodávky tepla. Odberateľom v priemyselnej zóne, ktorí pre svoje technologické procesy potrebujú paru, zabezpečíme dodávku tepla vo forme pary, napr. aj formou vyvíjačov pary,“ vysvetlil riaditeľ technického úseku TEKO Peter Mihaľov.

Efekt radikálneho zníženia tepelných strát bude mať okrem ekonomického prínosu aj svoj ekologický význam. Zvýšenie účinnosti dodávky tepla má za následok úsporu paliva a s tým súvisiace zníženie množstva vypúšťaných emisií. Investícia zlepší aj celkovú reguláciu odberu tepla a zvýši komfort konečných odberateľov.

Projekt vecne aj časovo úzko súvisí s ďalšou stavbou – s pokračovaním týchto rozvodov až k spotrebiteľom a náhradou zastaraných existujúcich energetických zariadení parného systému novými odovzdávacími stanicami tepla. Z tohto dôvodu Tepláreň Košice v septembri 2010 podpísala zmluvu o spolupráci pri realizácii projektu so spoločnosťou Tepelné hospodárstvo, s. r. o. Košice.

Tepláreň Košice a. s., patrí medzi najväčších výrobcov a distributérov tepla vo forme horúcej vody a pary v sústave centrálneho zásobovania teplom na Slovensku. Hlavným odberateľom tepla je Tepelné hospodárstvo, s. r. o. Košice, prostredníctvom ktorého TEKO zásobuje 78 000 košických domácností. Okrem tepla spoločnosť vyrába aj elektrickú energiu a poskytuje podporné služby a regulačnú elektrinu pre potreby elektrizačnej sústavy.

SITA, energia

Ilustračná foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.