Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
radiator_3 - Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Images_of_Money
23. apríla 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Teplá zima poteší domácnosti, ušetria na teple

Domácnosti by malo ročné vyúčtovanie za bývanie potešiť. Rátať môžu s preplatkami za teplo. Dôvodom je teplá minuloročná zima. Veľmi chladné počasie na začiatku roka, ktoré ľudí trápilo až do mája, vystriedali ku koncu roka teplé dni s plusovými teplotami. Teplá jeseň sa prejavila aj na nižších dodávkach tepla a vykompenzovala tak vyššiu spotrebu z prvých mesiacov.

„Celkovo počas minulého roka domácnosti spotrebovali približne o 3,6 % tepla menej ako v roku 2012,” uviedol Miroslav Obšivaný zo Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT).

Vyúčtovanie musí obsahovať zákonom stanovené údaje v prehľadnej forme

Do 31. mája by mali domácnosti obdržať od správcu ročné vyúčtovanie za bývanie. Vo vyúčtovaní by mali odberatelia nájsť údaje za dom, byt a nebytový priestor. Zároveň by v ňom mali byť dáta podrobne rozpísané, aby domácnosť vedela, za ktorú službu koľko zaplatila.

„Vzhľadom na menšiu spotrebu je možné v domácnostiach počítať s preplatkami za teplo. Pokles výdavkov ľudí navyše podporila aj neustále sa zvyšujúca efektívnosť výroby a distribúcie tepla na Slovensku,” dodal Obšivaný.

Či a koľko ušetríte, záleží od nastavenia zálohových platieb, ako aj vykurovacej teploty. Dôležitým faktorom je podľa Obšivaného aj to, či je bytový dom zateplený alebo nie.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.