Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vojany elektraren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.seas.sk
8. júna 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Tepelnej elektrárni Vojany hrozí zatvorenie, stále je nerentabilná

Elektráreň Vojany je na križovatke, ak sa nepodarí reštart, hrozí jej zatvorenie. Vývoj energetického trhu a najmä vysoké ceny čierneho uhlia, predovšetkým vysoké náklady na jeho dopravu z Ruskej federácie, spôsobujú dlhodobú nerentabilnosť elektrárne Vojany,“ povedala Baková.

Už niekoľko rokov sa Slovenské elektrárne snažia tepelnú elektráreň vo Vojanoch zachrániť. Stále totiž ide o elektráreň dôležitú pre stabilitu elektrizačnej prenosovej sústavy. Elektráreň je taktiež dôležitým zamestnávateľom v regióne, dáva prácu zhruba dvestopäťdesiatim rodinám.

Minimalizácia nákladov

S cieľom vyhnúť sa zatvoreniu tejto elektrárne a zachovať zamestnanosť v regióne Slovenské elektrárne analyzovali rôzne scenáre a dostupné možnosti na zníženie výrobných nákladov. „V ostatnom období sme sa zamerali na úplný prechod na certifikované palivo TDP,“ dodala Baková.

Aj keď je palivo TDP výrazne lacnejšie a ekologickejšie ako uhlie, podľa informácií agentúry SITA však ani nový druh paliva nestačí na záchranu tejto tepelnej elektrárne.

Jej rentabilnosť trpí najmä na vysoké trhové ceny emisných povoleniek, či na pre ňu nízke veľkoobchodné ceny elektriny na burzách.

Z uhlia aj biomasy

Závod Elektrárne Vojany sa nachádza na východnom Slovensku v okrese Michalovce. Celkový inštalovaný výkon v súčasnosti prevádzkovaných blokov elektrárne Vojany I je dvakrát 110 megawattov.

Elektráreň vo Vojanoch zabezpečuje dodávkou bázovej elektrickej energie spoľahlivosť prenosovej sústavy východného Slovenska.

Tiež poskytuje pre elektrizačnú sústavu podporné služby potrebné na udržanie kvalitatívnych ukazovateľov sústavy. Od roku 2009 vyrába elektrinu nielen prostredníctvom uhlia, ale aj biomasy. Jednotlivé bloky boli uvádzané do prevádzky v rokoch 1965 – 1966.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.